Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
2022. augusztus 12. péntek
Klára, Letícia
Holnap: Ipoly napja lesz

Gyermek és Ifjúsági Önk.

Általános tájékoztató

Minden, amit a települési gyermek és ifjúsági önkormányzatról tudni kell:

Egy kis történelem
1992 januárjában a Közösségfejlesztők Egyesületének országos találkozóján a türjei polgármester a falujában rendezett gyermekönkormányzati játékokról adott hírt, míg az egyesület elnöke, olyan ehhez hasonló franciaországi modellről beszélt, amely a fiatalok helyi közéletben való aktív részvételét segíti, szolgálja. A példákat hallva a konferencia résztvevői közül többen fellelkesültek, és megalakították a Települési Gyermekönkormányzatokat Segítők Egyesületét (TGYSE).
1992 őszén már le is zajlottak az első gyermekönkormányzati választások.
Ezt követően Nézsán és Terényben megtartották az első országos találkozót.

De mi is az a GYÖK?

Fontos már az elején tisztázni, hogy a gyermekönkormányzat nem azonos az iskolákban működő diákönkormányzatokkal, ugyanis kompetenciája nem csak egy intézményre vonatkozik.
A települési gyermek és ifjúsági önkormányzatok a helyben élő fiatalok érdekképviselete céljából alapított helyi társaság.
Arra való, hogy a jövő polgárai már fiatal korukban elsajátítsák a település ügyeivel való felelős foglakozást, valamint az aktív fiatalok állampolgári képességeiket fejleszthetik. Tagjainak gyakorlati kérdésekkel kell foglalkozniuk, hiszen közélettel kapcsolatos tennivalókat elhatározni és megvalósítani a település hétköznapi viszonyai között élesben és életközelben kell. Ezért szorosan együttműködik a település felnőtt képviselő-testületével, valamint az ifjúsággal foglalkozó helyi bizottságok aktív résztvevőivé válik. A fiatalokat érintő témákban a képviselő-testület tanácsadójának tekinthető. Emellett az ifjúsági képviselők számos helyi program és projekt révén játszhatnak aktív szerepet településünk mindennapjaiban: helyi újságot szerkeszthetnek, ifjúsági klubot vagy információs és tanácsadó irodát működtethetnek, figyelik a játszóterek állapotát, idősebbeknek kihordják az ebédet, diszkót, tábort, kiállításokat szerveznek, segítenek a városi rendezvények lebonyolításában.
A gyermek és ifjúsági önkormányzatok tehát a településünk mindennapjainak alkotóivá válhatnak.

Kik segítik a GYIÖK munkáját?
Helyben természetesen mindenki, de elsősorban a fiatalok maguk, hiszen a GYIÖK értük van. Természetesen a település felnőtt testülete is segíti a fiatalokat.
Fontos egy-egy olyan felnőtt segítő, aki folyamatosan mellettük, mögöttük áll, aki segíti munkájukat, akihez tanácsért fordulhatnak, aki képviseli őket.

Hogyan alakul meg?
A település gyermekönkormányzatát a helyben lakó fiatalok teljes köréből, titkos módon választják. A választható minden olyan dabasi fiatal, aki elmúlt már 12, de a 21, életévét még nem töltötte be. A tisztségviselők mandátuma 2 évre szól.

1,  A formát honosítani akaró fiatalok és felnőttek előkészítő megbeszélést szerveznek, melyen választási szabályzatot fogalmaznak meg és fogadnak el.

    
      E szabályzat tartalmazza:

 • a választás és választhatóság helyi korhatárát
 • a választási körzetek határát
 • a leendő testület létszámát
 • az ajánlások szabályát
 • a hitelesítés módját

2, Szavazatszámláló bizottság alakul, amely gondozza a választásokkal   kapcsolatos valamennyi tennivalót. Tagja csak az lehet, aki a jelölésben nem   érdekelt.
  
      Választási bizottság tagjai:

 • 1 fő, az iskolai diákönkormányzat képviselő tanára
 • 2 fő diák önkormányzati tag
 • 1 fő a Dabas Város Önkormányzat részéről

3,  A jelöltek ajánlásokat gyűjtenek úgy, hogy az ajánlók azonosíthatóak legyenek. A szavazólapra az kerülhet fel, akinek összegyűlt az elegendő  - helyileg meghatározott - ajánlása.

4,  Az iskolai jelöltekre az adott iskola tanulói szavazhatnak, függetlenül attól,  hogy dabasi lakos-e vagy nem.

     A kerületi jelöltekre csak az adott kerületben élő olyan fiatal szavazhat, aki nem Dabason folytatja tanulmányait

5,  A választást megelőzően kampány kezdőik. Ilyenkor a jelöltek a megjelentekkel közösen megbeszélik a fiatalok számára helyben megoldandó     feladatokat. A jelölt vagy a jelöltek számára szervezett gyűlés a választási   rendezvénysorozat legfontosabbika is. Ez az az alkalom, amikor a jelölt
először különül el baráti körétől és más fiatalok előtt is „el kell adnia” ,   népszerűvé kell tennie, meg kell értetnie magát, minden lehetőséget    kihasználva.
A kampánycsend a választást megelőző nap éjfélétől kezdődik.

6,  A szavazólapra felkerült jelöltek nevei közül a szavazók arra a jelöltre adják le a voksukat, akit szeretnének, és jónak tartanak arra, hogy képviselje őket.


7,  A választási bizottság szavazatszámlálását követően létrejön a település gyermek önkormányzata.


A választás után

 1. A Gyermek és Ifjúsági Önkormányzat tagjai az alakuló ülésen maguk közül tisztségviselőket (polgármestert, alpolgármestert) választanak.
 2. A személyenként felvállalt programok és a közös célok szerint bizottságokat alakítanak, és megválasztják azok vezetőit.
 3. Megállapodnak a felnőtt önkormányzattal a jogosultságok, a működésükhöz, illetőleg a programjaikhoz szükséges anyagi támogatás, működési hely, gépkocsi- és teremhasználat, a könyvelés, a házi pénztáruk vezetése tekintetében.
 4. Keresnek (vagy az előkészítést végzők közül választanak) egy olyan felnőttet, aki munkájukat segíti, akihez tanácsért fordulhatnak, aki képviseli őket.
 5. Éves programot terveznek az egyéni ígéretek, az abból közösen felvállalt témákból úgy, hogy a megvalósítás felelőseit megnevezik.


Reméljük, hogy minden olyan fiatalnak felkeltettük az érdeklődést, aki érez magában annyi akaraterőt és elszántságot, hogy a Gyermek és Ifjúsági Önkormányzat munkájában részt vegyen, segítséget nyújtson abban, hogy közös erővel még színesebbé és érdekesebbé tegyük a Dabason élő fiatalok életét.

Bővebb információt iskoládban, valamint a Dabas Város Polgármesteri Hivatalában kaphatsz.

Print Friendly, PDF & Email

Search

Weboldalunk sütiket (cookie-kat) használ, hogy a legjobb böngészési élményt biztosíthassuk Önnek honlapunkon. Az oldal további használatával jóváhagyja a sütik használatát.