Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
2022. augusztus 12. péntek
Klára, Letícia
Holnap: Ipoly napja lesz

TÉB nyilvántartás

Az „István, a király” rockopera 2007. évi dabasi amatőr előadásai

INFORMÁCIÓK Az „István, a király” rockopera 2007. évi dabasi amatőr előadásai
Javaslati adatlap: letöltés
Jegyzőkönyv:  letöltés
TÉB határozata: letöltés
Pest Megyei Értéktár Bizottság határozata:
Pest Megyei Értéktár nyilvántartása:
Javaslattevők: Valentyik Ferenc
Felvétel ideje: 2018.12.04.
Megyei értéktárba továbbítva:
Kategória:  Kulturális örökség
Megyei Értéktár döntése:

Az „István, a király” rockopera 2007. évi dabasi amatőr előadásai

Két teltházas előadás a DS-ben, 5.000 nézővel és közel 150 dabasi közreműködővel. Elementáris siker, örökre szóló élmény szereplőknek és nézőknek egyaránt. A legrövidebben így lehet felidézni a felejthetetlen dabasi amatőr produkciót, mely a 2005-ben alakult Áldos Egyesület kezdeményezésére és szervezésében jött létre.  A Szörényi-Bródy szerzőpáros nagysikerű „István, a király” című rockoperája dabasi adaptálásának ötletgazdája, és egyben a produkció rendezője is az egyesület tagságából került ki, Farkas Pál személyében. A főbb szereplők, énekesek meghallgatásai 2007. februárban, a táncosok és a statiszták válogatása áprilisban kezdődtek, amelyre sok lelkes fiatal jelentkezett. A táncos próbákat a Kossuth Lajos Általános Iskola udvarán tartották, a koreográfiákat Pásztor Gergely tanította be. Az első előadás, mely 2007. június 23-án volt, csordultig telt nézőteret, hatalmas sikert hozott, és azonmód a sportcsarnok jegyzett eseményévé vált. Az újabb teltházas előadásra december 2-án, a Szeretet és Összetartozás Ünnepének jegyében került sor.

A produkciót Dabas Város Önkormányzata 2007 decemberében (a díj alapításakor, tehát első ízben) „Az év kulturális eseménye” díjjal jutalmazta.

A páratlan siker 10 éves évfordulójára emlékezve, 2017 májusában, a Halász Móricz kúriában az egykori társulat tagjai nosztalgiatalálkozót tartottak.

A produkciót szervezte: Áldos Hagyományőrző Kulturális Közhasznú Egyesület.

Közreműködtek: Áldos Hagyományőrző Egyesület, ELTE Néptáncegyüttes, Fehér Táltos Regős Dobkör, Kéknefelejcs Ifjúsági Citerazenekar, LazulALánc zenekar.

Rendező: Farkas Pál. Zenei rendező: Joó Tibor. Felkészítő énektanár: Tóthné Dömök Virág. Tánckar koreográfia: Pásztor Gergely.

Médiatámogatók: Dabasi Újság, MAG TV, Odafigyelő, Rádió Dabas.

Az előadás segítségére voltak: a Dabas-Diego Sportcsarnok munkatársai, Dabas Város Önkormányzata, a Gyermek és Ifjúsági Önkormányzat tagjai.  

Támogatók:
Al-kat Bt., Alsónémedi és Vidéke Takarékszövetkezet, Aranykorona Ékszerbolt, Béres Gumi Kft., Br-Bau Bt., Budapest Bank, Buncsák Zoltánné, Dabas Város Önkormányzata, Dabas-KÉSZ kft., Daköv Kft., DaVinci STUDIO, Dekorcenter, Dormány Marietta, Ecser Család, El Diablo étterem, Farkas János, Fer-Ker Kft., Garajszki Gáborné, Garajszkiné Marianna, Gugyerás-bolt, Gyóni Katolikus Plébánia, Horváth Autósbolt, Janicsák Iván, Kaldi Ker Kft., Kancsár József, Kossuth Lajos Általános Iskola, Kőszegi Zoltán polgármester, Kőszegi József (tatárszentgyörgyi pékség), Kucsera András, Major Attila, Marika virágbolt, Mátyus Bt., Mátyus Csaba, Metal ’99 Kft., Mould Kft., Nagyszegi és Tsa Kft., Nautilus étterem, Patina Bt., Pelu Ker Kft., Petrányi József, Prauda festékbolt, RUUKKI, Simon Foto Dabas, Soós Épületgépészet, Sós Lénárd, Stefkó Károly, Surman Yamaha, Szabados László, Szolanum-Békés Savanyítóüzem, Szűcs Lajos, Táncsics Mihály Gimnázium, Tóth Pál, Trend Invest Kft., Vill-Szer Ker Kft., Virágpaletta, Vitafort Rt., Vogtland pékség, Volentér Anna, Zóna Kft., (Magyar-házaspár).

Szereplők:
Azary Beatrix, Bácskai Gábor, Bálint Melinda, Balogh Bettina, Bánszki Zoltán, Baranyai Krisztina, Bató Tibor, ifj. Bató Tibor, Benedek Barna, Bennárik Dóra, Bereczki Barnabás, Bokor Attila, Boncz Brigitta, Bozsik Fanni, Buncsák Gábor, Buncsák Zoltán, Czibóka Gábor, Csébi Orsolya, Dudás Mihály, Durai Hajnalka, Fabók Tibor, Fabók Vivien, Farkas Éva, Farkas Gábor, Farkas Károly, Fekete Csaba, Foki Éva, Foki Krisztián, Fülöp Enikő, Gál Bernadett, Garajszki Ágnes, Garajszki Nikolett, Gecser Eszter, Gogolák Mariann, Gogolák Tamás, Gombár Erika, Greksa Gitta, Gugyerás Judit, Gula László, Henesz Tímea, Hornyákné Bollók Mária, Horváth Ágnes, Illés Anna, Ispán Borbála, Jenes Aliz, Juhász Dorina, Juhászné Bábel Márta, Jurácsik Henrietta, Kajdácsi Jánosné, Kecskés Gábor, Kecskés Lilla, Kecskés Sarolta Réka, Kecskés Zoltán, Kiss Kinga, Kisutzki Renáta, Klemencz Balázs, Kollár Anna, Kollár Fanni, Kollár Flóra, Kollár Kinga, Komor Násztya, Kovács Dóra, Kovács Mátyás, Kőszegi Blanka, Kőszegi Zoltán, Krucsay János, Kubik Judit, Kuli Lili, Laja Bettina, László Henrietta, Majer Edina, Majer Katalin, Majer László, Malinetescu Natália, Marizs Dániel, Márton Anna, Máté Zsuzsanna, Megyeri Beatrix, Molnár József, Molnár Károly, Nagy Gergely, Nagy Nelli, Nagy Zsófia Eszter, Nagyváradi Gergely, Oláh Krisztián, Opóczki Dávid, Öller Emese, Pásztor Bendegúz, Pásztor Gergely, Pataki Tímea, Pintér Szabolcs, Pirk Antal, Rádai István, Réti Virág, Ronga Eszter, Ronga Máté, Rónyai Katalin Noémi, Sásdi Laura, Schleisz Ágnes, Seregély Erika, Serfel Boglárka, Sponga Viktória,Szabados István, Szalai Csenge, Szandhoferné Ihászi Tünde, Szatmári Emese, Szatmári Réka, Szikszay Fanni, Szlama Dóra, Szlama Ildikó, Szlama László, ifj. Szlama László, Szlezák Fanni, Szokoli Katalin, Szőnyi Renáta, Szűcs Zoltán, Taskó Valéria, Tibay László, Tolnai Andrea, Tóth Fanni, Tóth Norbert, Tóth Renáta, Tömöri Ildikó, Vadkerti Vivien, Vaszary Borbála, Verdes Dorottya, Vincze Erika, Volenszki Lilla, Zsákai Lénárd, Zsolnai Richárd, Zsolnai Zoltán.

A főbb szerepekben:
István: Buncsák Zoltán; Sarolt: Juhászné Bábel Márta; Gizella: Kecskés Sarolta Réka; Asztrik: Tibay László; Koppány: Fabók Tibor; Réka: Szlama Ildikó; Torda: Kecskés Zoltán; Laborc: Rádai István; Boglárka, Koppány felesége: Szőnyi Renáta; Enikő, Koppány felesége: Pataki Tímea; Picur, Koppány felesége: Szlama Dóra; Regős I.: id. Szlama László; Regős II.: ifj. Szlama László; Krónikás I, Solt, magyar főúr: ifj. Bató Tibor; Krónikás II.: Bató Tibor; Sur, magyar főúr: Nagy Gergely; Bese, magyar főúr: Pintér Szabolcs.

Ahogyan a rendező, Farkas Pál látta és megélte az előadást:
„Különös csoda volt ez a darab. Előadást szerveztünk, közben egy közösség alakult. Energiát fordítottunk rá, közben mi töltődtünk föl. Úgy tudtunk adni, hogy közben mi kaptunk. Örömöt, tapsot, elismerő szavakat és rengeteg tapasztalatot. Amilyen kitűnően ötvözték a mű szerzői a történelmet, népi kultúra elemeit és a rockzenét, olyan szerencsés találkozása volt az elmúlt év egy hagyományőrző egyesületnek, egy citerazenekarnak és egy rock együttesnek. A folyamatba szinte sorsszerűen kapcsolódott be mindig valaki, aki egy-egy területen továbblendítette a munkát. És csodás volt az előadás legfontosabb résztvevője, a közönség. Minden résztvevő nevében köszönöm a biztatást, tapsot, enélkül nem lett volna ilyen kitűnő hangulat a csarnokban. Végül az elmúlt egy év tanulsága: hittel, sok munkával és összefogással olyan célok is elérhetőek, amelyek első pillanatban elérhetetlennek látszanak.”

A nevezetes rockopera 2007. évi dabasi adaptációja a legnagyobb hatású dabasi műkedvelő előadás volt. „Civil” kezdeményezésből született, rekord létszámú közreműködőt mozgósított, kiemelkedő nézőközönséghez jutott el. Fontos állomása városunk kultúrtörténetének, és egyben jelentős gyarapítója településünk értéktárának.


Bibliográfia:

A Dabasi Sportcsarnok 10 éve, 2004-2014 (Farkas Pál emlékezésével és az előadáson készült fotókkal). Dabas Város Önkormányzata, 2014. p. 10.

Bennárik Dóra: István, a király. (A produkció táncosának élménybeszámolója, visszaemlékezése.) http://dagim-11e.gportal.hu/gindex.php?pg=24971309&nid=4022546

István, a Király: www.youtube.com/watch?v=4_1GrFSNkUU

Kapui Ágota:

- István, a király Dabason (Karlik Dóra fotóival). Dabasi Újság 2007. július-augusztus; p. 25.

- István, a király: A szereplők gondolatai (Karlik Dóra fotóival). Dabasi Újság 2007. július-augusztus; pp. 26-27.

- Közreműködők listája, támogatók (Karlik Dóra fotóival). Dabasi Újság 2007. július-augusztus; p. 28.

- Visszatapsoltuk: István, a király másodszor (Karlik Dóra fotóival). 2007. november-december; p. 2.

- Szereplők. Közreműködtek (Karlik Dóra fotóival). 2007. november-december; p. 3.

- Díjátadás a Városházán. 2008. január-február; p. 2.

Karlik Dóra:

- István koronázása (címlapfotó az előadás jelenetével). Dabasi Újság 2007. július-augusztus; p. 1.

- István, a király (2 fotó). In: Városunk, Dabas 2006-2010. DAFI, Dabas, 2010. szeptember. p. 48.

Taltosdob.hu: István, a király. Galéria. 2007. december 2. Dabas. Szeretet és összetartozás ünnepe. István, a király rock-opera. a próba, az előadás, a fényképezkedés. http://taltosdob.hu/galeri/dabas_istvan.htm


Összeállította: Valentyik Ferenc
    

 
Az „István, a király” rockopera 2007. évi dabasi amatőr előadásai

Kattintson a képre a nagyításhoz.

Nagyítás

 

Az „István, a király” rockopera 2007. évi dabasi amatőr előadásai

Kattintson a képre a nagyításhoz.

Nagyítás

 

Az „István, a király” rockopera 2007. évi dabasi amatőr előadásai

Kattintson a képre a nagyításhoz.

Nagyítás

 

Az „István, a király” rockopera 2007. évi dabasi amatőr előadásai

Kattintson a képre a nagyításhoz.

Nagyítás

 

Az „István, a király” rockopera 2007. évi dabasi amatőr előadásai

Kattintson a képre a nagyításhoz.

Nagyítás

 

Print Friendly, PDF & Email

Search

Weboldalunk sütiket (cookie-kat) használ, hogy a legjobb böngészési élményt biztosíthassuk Önnek honlapunkon. Az oldal további használatával jóváhagyja a sütik használatát.