Alsódabas, Kossuth László utca 19.
A 19. század első felében épült, felújítására a 80-as évek közepén került sor. Az udvarház Kossuth Lajos szüleinek lakóházaként vált ismertté. Az idős Kossuth László itt halt meg 1839 júniusában. A reformeszmék szellemében politizáló helyi társadalom fogadta be két esztendőre a bebörtönzött Kossuth Lajos családját. A támasz nélkül maradt idős Kossuth házaspár leányaival költözött Pestről Alsódabasra 1938 októberében. Az L alakú, udvari tornácos épület utcai frontján keretezett ablakok között az alábbi feliratú emléktábla látható: "E házban élt és halt meg 1839. június 13-án Kossuth László, Kossuth Lajos édesatyja. Kegyeletteljes megemlékezésül 1948-as centenáris esztendőben állíttatta a Történelmi Emlék Bizottság."
Korábban a MÉH vállalat telephelye volt, jelenleg közművelődési-művészeti intézmény. A földszintes L-alakú épület rövidebbik része az utcavonalra épült, udvari oldalán tornác fut körbe. Egytraktusú alaprajza a módosabb parasztházak típusát követi. Az épület 1996-ban az önkormányzat tulajdonába kerül. Saját erőből és központi támogatásból teljes körű belső felújítást végezetek helytörténeti gyűjtemény és galéria kialakítása céljából, mely 1998. decemberében megkezdte tevékenységét (telefonügyelet: 06/29/362-545).
Halász-Szánthó Emlékszoba
2373 Dabas, Kossuth L. út 7.
A gyóni Halász Móricz-kúriában 2004-ben nyílt emlékszoba Halász Mihály tiszteletére, akinek ez az épület volt a szülőháza. A létrehozás gondolata feleségének, a 2003-ban elhunyt Halász Mihályné Szántó Erzsébetnek köszönhető; a kivitelezésben pedig dr. Novák Lajos, a nagykőrösi Arany János Múzeum igazgatója volt a város segítségére. Dabas díszpolgára, Eji néni családja féltve őrzött használati tárgyait, emlékeit hagyományozta a városra. A több nyelven beszélő, Oxfordban végzett Halász Mihály egyik kedvenc időtöltése a vadászat volt, ezért számos trófea, állatbőr gazdagítja a kiállítást. Ezek mellett számos régi bútor, családi kép és festmény, valamint különlegességként egy díszmagyar látható a szobában (telefonügyelet: 06/29/368-870).
Tájház
2373 Dabas-Gyón, Luther u.
Dabas-Gyónon található a város egyik legrégebbi háza, melyet 1835-ben építettek. Az évszámot a hajdani építőmester a főgerendába véste bele. A parasztház első tulajdonosa egy kis bíró volt, majd a házat a gyermeke örökölte meg. A ház a mai napig megőrizte a korának megfelelő jellegét. 1998-ban a volt tulajdonos meghalt és a ház eladásra került. 2002-ben a Dabas Város Önkormányzata - pályázaton nyert pénzből - megvette és felújította az egész épületet. Kicserélésre került az tetőszerkezet (amit nádból varázsoltak újjá) a homlokzati fal egy része, a belső padozat, illetve a kinti járda rész is. A felújítások befejezése után, pedig megtörtént a ház belső bútorzattal történő felszerelése. A ház 3 részből áll : tiszta szoba, pitvar és kamra. Ennek a megvalósításában nagyon sokat köszönhet a város a jelenleg is működő gyóni nyugdíjasklubnak. Szinte egy emberként fogtak össze az emberek, hogy kidobásra váró régiségeket megtisztítva, lefestve adják oda, hogy minél korhűbben tudják berendezni a tájházat. A házban a 19. század korának megfelelő berendezési tárgyak találhatók. A tájház egész évben látogatható. A látogatás előzetes bejelentkezés alapján történik, melyet a tájház gondnokával kell egyeztetni. A gondnok a tájház mellett található: Dabas-Gyón, Luther u. 21. (telefonügyelet : 06/30/2099-029).