Dabas-Sári városrész
Sári Római Katolikus Egyházközség:
Dabas-Sári Mária Mennybevétele Templom
Pásztor Győző plébános kanonok
2371 Dabas, Szent János út 143.
Telefon: 06/29/364-247
Sári egyik legrégebbi épülete a római katolikus templom. Egytornyú, íves szentély-záródású, későbarokk épület. Az 1753-57. években épült az 1718-ban már meglévő kápolna helyére. Felszentelése 1770-ben történt. Erről a bejárat feletti felirat betűi árulkodnak. A latin szöveg jelentése "A mennybe felvett Szűz Mária tiszteletére." Belseje 1786-ban készült el. Szószéke a váci piarista templom szószéke volt. Műemlék jellegű. A templombelső festményeit a 20. század közepén egy fővárosi művész festette, ami azóta már felújításon is átesett. Az utóbbi évek fejlesztései eredményeként a 21. századi igényeknek megfelelően tudja szolgálni az egyházközség híveit.
Kálvária. Szépen faragott a középső díszes fakereszt, a passió eszközeinek áttört faragású, érdekes ábrázolásával. 1808-ban készült. Műemléki és városképi szempontból is értékes.
Felsődabas városrész
Dabasi Római Katolikus Egyházközség:
Felsődabasi Szentháromság templom
Szalka Mihály atya
Cím: 2370 Dabas, Fő út 61.
Telefon: 06/29/360-550
Dabas városrész
Dabasi Római Katolikus Egyházközség:
Alsódabasi Magyarok Nagyasszonya Templom
Szalka Mihály atya
Cím: 2370 Dabas, Szent István út 38.
Telefon: 06/29/360-550
Eklektikus. 1829-ben épült a régi templom helyére. Udvardy Sándor terve alapján készült, de 1885-ben bővítették. Klasszicizáló kapuzat, egytornyú, építészeti szempontból jellegtelen, köríves ablakú, magas sátortetős templom. Városképi és műemlék jellegű.
A templom 2009-ben ünnepelte 125 éves évfordulóját.
Dabasi Református Egyházközség:
Dabasi Református Egyházközség temploma
Szilágyi János lelkész
2370 Dabas, Ravasz László u. 7.
Telefon: 06/29/362-280
Homlokzat előtti tornyú, 1793-ban épült, copfstílusú templom. Tornyát 1888-ban magasították. Toronyszélek, rusztikázva, toronyóralap aediculás keretben, templomszélek erősen lesarkítva. A karzat két zömök pillérrel tartott. Szószéke falazott, párnatagos, fölfelé kecsesen ívelő, mélyített mezőben fesztondíszekkel. Szószék felett ószövetségi táblák. Egyszerű, példásan szép, arányaiban mértéktartó, jellegzetesen falusi templom. Templomkertjében napóra-jelzőkő van felállítva.
Kossuth László műemléksírját 1879-ben állították fel. A 9 láb magasságú síremlék, Gerenday Antal híres műhelyéből szürke gránitból, mely Schlick gyárában öntött 12 láb hosszú, 8 láb széles és erős vasrácsozattal van körülvéve. 1880. június 13-án országos ünnepség keretében, a Nemzeti Színház Énekkara, Bercsényi Béla színművész "Kossuth atyja" c. vers szavalása és a Halász Geyza által mondott felavató beszéd mintegy hatezer ember részvételével történt. Ekkor helyezték el a síron Kossuth Lajos turini koszorúját, mely a templom márványszekrényében van elhelyezve, értékes műemlékként.
Dabas-Gyón városrész
Gyóni Római Katolikus Egyházközség:
Gyóni Szent Péter Templom
Ország Tibor plébános
Cím: 2373 Dabas, Vasút u. 28.
Telefon: 06/29/367-513
Gót stílusú 1926-ban épült, új keletű templom. Templomkertjében az egyház jótevői nyugszanak, a templom falába épített márványtáblák alatt (Lindmayer Gyula, Katolnay, Pataki Andorné, Gugyerás Katalin és Gyón első plébánosa: Durnyi Alajos).
Gyóni Református Egyházközség:
Dabas-Gyóni Református Egyházközség temploma
Fekete László lelkipásztor
Cím: 2373 Dabas, Kossuth L. u. 9.
Telefon: 06/29/953-404
E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
A templom 1823-ban épült, a dabasi Halász család támogatásával. Berendezése kora klasszicistastílusú, szentélye félkörzáródású.
A főhomlokzat enyhe közép-rizalitja az erőteljes párkány felett kétszintes toronyban folytatódik. Az oldalhomlokzatokon hatalmas félköríves ablakok vannak. Belseje síkmennyezetes, a karzat öntöttvas oszlopokon nyugszik. Az apszis tengelyében található falazott szószék szép kora klasszicista alkotás, kehelyfejezetű oszlopokkal. Mellvédjén két keresztbe tett virágág van. Városképi jelentőségű, műemlék jellegű.
Gyóni Evangélikus Egyházközség:
Gyóni Evangélikus Egyházközség temploma
Balog Eszter
Cím: 2373 Dabas, Luther u. 14.
Telefon: 06/29/368-174
Weboldal: dabas.lutheran.hu
Épült 1786-ban, de tornya mai formája csak 1838-ban készült el. Stílusa barokknak indult, de romantikus, eklektikus és szecessziós elemek és díszítések külső és belső képét egyaránt színesítik. Ugyanezen a telken áll az evangélikus paplak, amely az irodalom lapjain nemcsak községünk, hanem az ország történetében is ismertté lett. Falai között született a költőlelkű Gyóni (Áchim) Géza. Itt láttak napvilágot első versei, jelentek meg verseskötetei.
Dabasi-Szőlők városrész:
Gyóni Római Katolikus Egyházközség:
Dabasi-Szőlől Őrangyalok Temploma
Ország Tibor plébános
Cím: Dabas-Szőlők
Telefon: 06/29/367-513
Az új szőlősi római katolikus templomot 1998-ban szentelték fel. Titulusa: Őrzőangyalok. Az épület helyén a Balázs Mária tanítónő által felajánlott épületben folyt hosszú évtizedeken keresztül a gyülekezeti élet 1950-1998 között. 1998-ban készült el az új, egyhajós, tagolatlan templomépület. Egyszerűségében, formájában és egytömegűségében a régi korok templomait idézi. Gyertya alakú ablakai és egyszerű letisztult formái teszik különlegessé. Oltárképét a Dabas Város Kultúrájáért Karacsné Takács Éva díjjal kitüntetett helyi festőművész, Orci József készítette. A tabernákulum és az ambó Volentin József ácsmester keze munkája. Harangja az 1920-as évek végén készült a korszak egyik legismertebb és több ezer harangot készítő öntőmesterénél.
A korábbi évek bevett gyakorlata volt, hogy a szőlősi szórvány, református felekezetű lakosság számára is tartottak évente néhány alakalommal istentiszteletet.