Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
2024. június 15. szombat
Jolán, Vid
Holnap: Jusztin, Arany napja lesz

Díszpolgárok

Valentyik Ferenc

DÍSZPOLGÁRUNK - 2020

Valentyik Ferenc

Valentyik Ferenc 1956. áprilisában született, kisgyeremek kora óta Dabason él. Édesapja tősgyökeres gyóni lakos volt. Az érettségi után a Kecskeméti Kertészeti Főiskolán szerezte meg diplomáját. Jelenleg egyéni vállalkozóként mezőgazdasági termeléssel foglalkozik. Büszke családjára, feleségével együtt aktív szereplője és résztvevője szinte minden dabasi rendezvénynek.

A helyi hagyományok, értékek miatti aggodalma és annak védelme érdekében kezdett el helytörténeti kutatással foglalkozni évtizedekkel ezelőtt. Kezdetben a régi dűlőneveket írta össze, helyi idősebb embereket keresett fel, majd kutatómunkát végzett a ceglédi Kossuth Múzeumban, a Pest Megyei Levéltárban, és a Fővárosi Szabó Ervin könyvtárban. A kutatásokból az évek múltával egy tartalmas, hasznos hobbi lett. A kutatási helyszínek bővültek, rendszeres látogatója az Országos Idegennyelvű Könyvtárnak, a Petőfi Irodalmi Múzeumnak és az Országos Széchenyi Könyvtárnak is.

Minden érdekli, ami városunk elődtelepülésein, Alsó- és Felsődabason, Sáriban, Gyónon, Dabasi-szőlőben és a hozzájuk tartozó területeken történt és értéket képvisel. A kutatásai témái gyakran jeles évfordulókhoz, kiemelkedő aktualitásokhoz kötődnek, cikkei közel húsz éve gazdagítják minden hónapban a Dabasi Újság hasábjait. Nevéhez fűződik gróf Vay Péter munkásságának újra felfedezése, a Sáriban üzemeltetett II. világháborús lokátorállomás működése, az Ungváry-birtok kisvasútjának története, Karacsné Takács Éva, Vay Sarolta, a Gyóni Géza Irodalmi Társaság és az 56-os forradalom mártírjai történetének feltárása.

Az egyik kezdeményezője volt a Gyóni Betonúton a 30-as években szervezett autó- és motorversenyek jubileumaikor megtartott nemzetközi érdeklődést kiváltó rendezvényeknek. Az elmúlt években szerzőként, társszerzőként, szerkesztőként Dabas Város Önkormányzata támogatásával, valamint a Lakitelki Antológia Kiadó gondozásában is megjelentek könyvei. Gyóni Géza életművének bemutatásához A béke katonája volt, valamint a Fagyott Könnycseppek, és a Gyóni Géza Emlékév című könyveivel járult hozzá. Társszerzője a Kozma Endre autó-és motorversenyző életét bemutató kötetnek. Saját helytörténeti cikkeit és személyes írásait tárja az olvasók elé a Földem nem ereszt című könyve.

A város egyik legnagyobb helytörténeti monográfiájának számító ezer Dabasi pillanat, valamint a Holokauszt emlékévben megjelent A dabasi és térségi zsidóság történetét bemutató kötetnek is társszerzője. A legutóbbi munkáiban a dabasi Kossuth-koszorú, valamint a gyóni református egyházközség történetébe nyújt betekintést.

Legújabb kötetét éppen tegnap vehettük először kézbe, ez a kötete „ki dalát az Istentől lesé el” egy Gyóni Géza versrészletet alapján kapta címét, a kötet alapötletét pedig az egyházközség méltán híres egykori tiszteletese, Kalicza Ferenc születésének 200. évfordulója adta.

Jelentős szerepe volt a megújult Gyóni Géza Emlékszoba és az 56-os Büszkeségpont tárlatának összeállításában.

Valentyik Ferenc egy sokoldalú érdeklődési körrel rendelkező helytörténeti kutató, aki a Dabasi Helyi Értéktár Bizottság tagjaként is aktív szerepet vállal városunk történelmi értékeinek megőrzésében. Javaslatai alapján több tucat helyi érték került a települési, valamint számos a megyei értéktárba.

Munkásságáért 2010-ben Dabas Kultúrájáért Karcsné Takács Éva-díjat, 2014-ben Pro Urbe Dabas elismerést, 2019-ben Pest Megyéért Emlékérmet vehetett át.

Idén a Köszönet és a Hálaadás évében szeretnénk megköszönni a város helytörténetének feltárásában végzett több évtizedes munkásságát, amellyel hozzájárult a Dabason élők helyi identitásának erősödéséhez.


A díjátadásról készült felvételek megtekinthetőek oldalainkon ide kattintva.

 

Print Friendly, PDF & Email

Search

Weboldalunk sütiket (cookie-kat) használ, hogy a legjobb böngészési élményt biztosíthassuk Önnek honlapunkon. Az oldal további használatával jóváhagyja a sütik használatát.