Díszpolgárok

Mitták Ferenc

DÍSZPOLGÁRUNK - 2006

Mittak Ferenc

Dabas-Gyónon született és gyermekkorát is ott töltötte. Történelmi időkben -1956 őszén - kezdte el az általános iskolát és végig Gyónon tanult, járt a református, a zárdai, az evangélikus, a katolikus és a Zlinszky-iskolába. Az általános iskolát 1964-ben fejezte be, mindvégig kitűnő bizonyítvánnyal, majd az akkor induló Dabasi Gimnáziumba jelentkezett. A Sztavinovszky házaspár ösztönzésére 1968-ban a Szegedi József Attila Tudományegyetemen lett történelem-latin szakos hallgató. Az érdeklődése a régészet felé vitte, s 1973-ban történész-régész diplomát szerzett.

Ezután a Dabasi Nagyközségi Tanácsnál helyezkedett el művelődésügyi előadóként. Történészi pályafutása itt kezdődött el, ekkor fogott tanulmányok írásába. Dabas őstörténetéről, a település gazdag néprajzi szokásairól előadásokat is tartott. Újságot és évkönyvet szerkesztett, a Gyóni Géza Baráti Társaság titkára volt, ám pár év után, 1975-től már a Százhalombattai Városi Tanács közművelődési felügyelőjeként tevékenykedett. Munkája mellett szerzett még két diplomát, letett két szakvizsgát, több mint tíz éven át középiskolai óraadó tanár volt, az utóbbi időben pedig az Országos Közigazgatási Vizsgabizottság tagjaként felkészítőket tart és vizsgáztat.

Közben rengeteget ír: eddig 13 önálló kötete, több száz tanulmánya és cikke jelent meg könyvekben, újságokban és lapokban, így a Dabasi Újságban is.