Szavazni kizárólag személyesen, az értesítőben megjelölt szavazókörben, reggel 6.00 órától este 19.00 óráig lehet.
Belföldön a választópolgár kizárólag csak személyesen szavazhat a lakcíme szerinti szavazókörben, illetve átjelentkezéssel, aki a szavazás napján Magyar ország területén, de a magyarországi lakcíme szerinti szavazókörtől eltérő szavazókör területén tartózkodik. Dabason az átjelentkezéssel szavazók a 7. számú szavazókörben, az állandó lakhely szerinti szavazólapokon adhatják le szavazataikat, mely Dabas Város Polgármesteri Hivatalában (Dabas Szent István tér 1/B) található.
Átjelentkezésre irányuló kérelmet legkésőbb május 22-én 16 óráig lehet benyújtani a HVI-nél.
Az a választópolgár, aki május 17-ig külképviseleti névjegyzékbe vetette fel magát, a külföldön működő diplomáciai konzuli képviseleten szavazhat.
A magyarországi lakcímmel nem rendelkező választópolgár akkor gyakorolhatja választójogát, ha a Nemzeti Választási Iroda legkésőbb május 22-én 16.00 óráig a levélben szavazók névjegyzékébe felvette. Ez esetben levélben úgy adhatja le szavazatát, hogy annak a választást megelőző napon a Nemzeti Választási Irodához megérkezzen vagy a választás napján a Választókerületi Irodánál elhelyezett urnába elhelyezi. A választókerületi urna a Dabasi Polgármesteri Hivatal ügyfélszolgálatán kerül kihelyezésre.
MOZGÓURNÁS SZAVAZÁS
Azok a szavazóköri névjegyzékben szereplő választópolgárok, akik mozgásukban korlátozottak – egészségi állapotuk (illetve fogyatékosságuk) miatt – mozgóurna iránti kérelmet nyújthatnak be. Mozgóurnát legkésőbb a szavazást megelőző negyedik napon (május 22 -én, 16.00 óráig) a helyi választási irodától kérhet személyesen, írásban formanyomtatványon vagy a választás.hu internetes felületen elektronikus úton. A szavazás napján (vasárnap) 12 óráig írásban attól a szavazatszámláló bizottságtól lehet igényelni, ahol a választópolgár a névjegyzékben szerepel. Aki a mozgóurnát más indokkal (pl. kényelmi szempontok miatt) kéri, annak a kérését a helyi választási iroda, illetve a szavazatszámláló bizottság elutasítja!
Fontos, hogy aki mozgóurnát kért, a szavazókörben nem szavazhat, kizárólag csak mozgóurnával!
A mozgóurnát a szavazatszámláló bizottság két tagja viszi ki a választás napján 12 órától – a szavazókör területén belül – a mozgóurnát igénylő választópolgárok jegyzékében szereplő választópolgárhoz.
FONTOS! Minden választópolgár a választás napján vigye magával a személyazonosságát, a lakcímét, valamint a személyi azonosítóját tartalmazó okmányát, ugyanis amikor felkeresi a szavazókört szavazás céljából, a szavazatszámláló bizottságnak kötelessége ellenőrizni az Ön személyazonosságát és lakcímét. Szavazni csak érvényes okmányokkal lehet!
Kérek minden választópolgárt, hogy ellenőrizze okmányai érvényességét, ha lejárt vagy a választás napáig le fog járni, az okmányirodában kérheti cseréjét. Ezt követően, amikor a bizottság megállapítja, hogy szerepel a kinyomtatott szavazóköri névjegyzéken, átadja a választópolgár előtt lepecsételt szavazólapot, mely átvételét a névjegyzék aláírásával kell igazolni. Csak az a választópolgár szavazhat, aki a választás napján a névjegyzékben szerepel.
Érvényesen szavazni csak a hivatalos szavazólapon szereplő listára lehet, a lista neve feletti, vagy melletti körbe tollal írt, két egymást metsző vonallal. A szavazat érvényességét nem érinti, ha az érvényes szavazólapon az érvényes szavazat mellett bármilyen
megjegyzést tesznek. Ezt követően a szavazólapot a borítékba helyezi és az urnába dobja. Ha Ön elrontja a szavazólap kitöltését és
ezt még a szavazólap urnába dobása előtt jelzi, a szavazatszámláló bizottság a rontott szavazólapot egy alkalommal kicseréli.
A szavazólap kitöltésének ideje alatt csak a választópolgár és ha szükséges, segítője tartózkodhat a szavazófülkében. Amennyiben a választópolgár nem rendelkezik segítővel, a szavazatszámláló bizottság 2 tagjának segítségét is igénybe veheti.
Javasoljuk, hogy a szavazás titkossága érdekében minden választópolgár használja a szavazófülkét.
A választást 19.00 órakor le kell zárni. Ezt követően a Szavazat számláló Bizottság ellenőrzi az urnák sértetlenségét, majd felbontja azokat. A szavazólapokat típus – jelölő szervezetek – szerint külön kötegelik, illetve többször átszámolják, majd a szavazóköri jegyzőkönyv kitöltésével megállapítják a szavazóköri eredményt.
Munkájukat a jegyzőkönyvvezető segíti. A kötegelt szavazólapokat és a jegyzőkönyvet ellenőrzés és összesítés céljából haladéktalanul az HVI-ba kell szállítani. Ezt teszi az OEVK-hoz tartozó többi település is. Ekkor születik egy előzetes eredmény. A választás országos eredményét a Nemzeti Választási Bizottság állapítja meg.
Kérem a gyóni 13-as és 14-es szavazókör választópolgárait, hogy a választás napján fokozottan figyeljenek a választási értesítőben megküldött címre, mert az megváltozott!
Felhívom a tisztelt Választópolgárok figyelmét, hogy éljenek választójogukkal és május 26-án szavazzanak!
Névjegyzékkel kapcsolatos kérdés esetén Bató Györgyné a 06-29/561-220-as számon hívható. A választással kapcsolatosan további
információ a www.dabas.hu és a választas.hu honlapon elérhető. A választással kapcsolatos bármilyen kérdésben forduljon 06-29/561-249 telefonszámon Választási Irodához.
Rigóné dr. Roicsik Renáta
HVI-vezető