INFORMÁCIÓK | |
Javaslati adatlap: letöltés |
|
Jegyzőkönyv: |
|
TÉB határozata: |
|
Pest Megyei Értéktár Bizottság határozata: | |
Pest Megyei Értéktár nyilvántartása: | |
Mellékletek: versek I., versek II., versek III., versek IV., eszgyorgyi_figyelo2018_07_08.pdf | |
Javaslattevők: Feldman László | |
Felvétel ideje: 2018.10.02. | |
Megyei értéktárba továbbítva: |
|
Kategória: Kulturális örökség | |
Megyei Értéktár döntése: letöltés |
Kapui Ágota költészete és kultúraközvetítő tevékenysége
Kapui Ágota (1955. 05. 15.-2018. 06.19.) költő, író, szerkesztő, a Dabasi Újság egykori főszerkesztője, a Polgármesteri Kabinetiroda egykori vezetője. Sepsiszentgyörgyön született pedagógus családja Erdély mellett a Bánáthoz is ezer szállal kötődik. Édesapja Kapui János, édesanyja Bodor Irma, akit fiatalon veszített el, verseinek visszatérő témája volt ez a pótolhatatlan veszteség. A család egyedüli gyermekeként szülei, nagyszülei és széles rokonai mindent megtettek azért, hogy teljes, gazdag gyermekkora legyen.
A középiskolát szülővárosában az 1. számú Líceumban végezte el, majd a Babes-Bolyai Tudományegyetemen magyar-francia szakos tanári diplomát szerzett. Első verseit a Gyökerek című folyóirat közölte. 1974-től rendszeresen jelentek meg költeményei az Utunk, Korunk, az Igaz Szó, a Művelődés, a Dolgozó Nő, az Echinox, a Napoca Universitarǎ, a Napsugár, a Haza Sólymai, az Igazság a Brassói lapok és a Megyei Tükör hasábjain. Variánsok a szabadságra c. versével nyitott a fiatal írók Ötödik Évszak című antológiája 1980-ban. Kányádi Sándort személyesen ismerte, szellemi édesapjának tekintette a költőóriást. Széles baráti köre volt, jó kapcsolatot ápolt megannyi művésszel, az irodalmi és kulturális élet meghatározó egyéniségeivel. Szoros, elválaszthatatlan baráti szál fűzte őt többek között a neves erdélyi származású nyelvészprofesszorhoz és családjához. Az egyetem elvégzését követően tanítani készült, de egy baleset és egy súlyos magánéleti válság más irányba terelte, ezért a sepsiszentgyörgyi Gép- és Gépalkatrészgyártó Üzem fordítójaként helyezkedett el. 1981-ben kötött házasságot Demeter Szabolcs Ákossal, két gyermekük született Ábel (1981), valamint Kolos (1988). Éveken keresztül megfigyelték, lázadó hangvételű költeményei miatt a Ceaușescu-rendszer indexre tette őt. Az 1980-as évek végére már egy kötetre való verse összegyűlt és újságíróként próbált meg elhelyezkedni a gépgyári fordítás helyett. A pártbizottságra behívták és megfenyegették őt, hogy a rendszerellenessége miatt soha többé nem kerülhet az irodalom közelébe.
Mindezek miatt a rendszerváltozás hajnalán, 1988-ban települt át Magyarországra férjével és kisfiával, második gyermeke már ide született. Dabason talált új otthonra, ahol a Táncsics Mihály Gimnáziumban kezdett el tanítani magyart és franciát, sőt színjátszó kört indított, felkarolva olyan tehetséges gyerekeket, akik mára már elismert művészekké váltak. Nagy büszkesége volt, hogy tanítványaival a frankofon országoknak szervezett nemzetközi színjátszóversenyen elért eredménye alapján elutazhattak 1993-ban Franciaországba. 1998-ban hosszantartó súlyos betegségben elvesztette férjét. Kultúraközvetítő és közösségépítő pedagógiai munkásságát Dabas Város önkormányzata Dabas Kultúrájáért Karacsné Takács Éva-díjjal ismerte el 2000-ben. 2002-től a dabasi Polgármesteri Hivatal kabinetirodáját vezette. Színvonalas műsorokkal, feledhetetlen közösségi és kulturális eseményekkel gazdagította a város életét. Tizenhat éve volt a Dabasi Újság főszerkesztője, emellett a településről szóló megannyi kötet szerkesztője, nyelvi lektora, szöveggondozója. Újságírói, szerkesztői munkáját többször is elismerték. 2010-ben Pest megye Sajtódíját vehette át, majd 2011-ben dr. Bábel Balázs a Kalocsa-kecskeméti főegyházmegye érseke Szalézi Szent Ferenc-díjat adományozott neki. 2014-ben Dabas várossá válásának 25. évfordulóján Pro Urbe Dabas kitüntetést kapott. 2015-ben ünnepelte 60. születésnapját, ebből az alkalomból kereste fel őt Székely Ferenc erdélyi újságíró, mint nagyreményű egykori költőt, hogy hosszú hallgatás után egy interjúkötetben szólaltassa meg őt sok kortársával együtt. Ennek köszönhetően újra feléledt benne a költő, elővette és rendszerezte a 90-es években kiadott Variációk a szabadságra című kötete verseit, és újabb költeményeivel együtt megjelent 2015 őszén A másik oldal című kötete. Ezt követte 2017-ben A lélek szárnycsapásai című verseskötete. A kiadást a Hungarovox Kiadó vállalta, amelynek vezetőjével, Kaiser Lászlóval sok évtizedes barátság kötötte össze. A Trafik-kör Kortás Művészeti Egyesület 2016-ban az Év Alkotója elismerésben részesítette őt.
Nagy örömére 2015 óta újra az irodalmi élet megbecsült és aktív szereplőjévé vált. Számos irodalmi folyóiratban, internetes oldalon publikált (Lenolaj, A Hetedik, Art’húr Gondola, Búvópatak, Háromszék) szerkesztőként az igényes, hagyományos értékeket közvetítő irodalom „harcos” képviselője volt. Gondot fordított a fiatal tehetségek felkutatására és az irodalmi életbe való bevezetésükre.
Indoklás az értéktárba történő felvétel mellett
Kapui Ágota a rendszerváltozást követően bekapcsolódott Dabas város kulturális életébe a 90-es években a dabasi Táncsics Mihály Gimnázium tanáraként a tehetséges fiatalok felkutatásában járt élen. Diák színjátszó kört szervezett, amellyel jelentős hazai és nemzetközi elismerésben részesült. Megannyi tehetséges fiatalt indított el a színészi, művészi pályán. 2002-től a Dabasi Polgármesteri Hivatal Kabinetirodáját vezetve a város kulturális életében vezető szerepet vállalt. A Dabasi Újság főszerkesztőjeként olyan önkormányzati havilapot teremtett meg, amely térségi, megyei, sőt országos szinten is magas színvonalú folyóiratnak számít. Emellett kiemelkedő kiadványszerkesztői munkásságát megannyi dabasi kiadvány, könyv dicséri, ezek közül is kiemelkedik a dabasi Díszpolgári Portrék sorozat két kötete, az Ezer dabasi pillanat című településtörténeti monográfia. Kiemelkedő figyelmet szentelt a Dabashoz kötődő jelentős alkotók, különösen is Gyóni Géza költészetének, irodalmi hagyatéka ápolásának. Tevékeny szerepet vállalt a költő emlékezetének gondozásában, a róla szóló kötetek, verseiből összeállított válogatás verseskötetek gondozásának, főszervezője volt a 2016-2017-es évben megszervezett Gyóni Géza Emlékévnek. A Dabasi Talentumok tehetségkutató vetélkedő és a térségi vers és prózamondó versenyek szinte mindegyikén zsűrizett, megannyi irodalmi programmal gazdagította a dabasi kulturális életet. Tagja volt a helyi Bursa Hungarica bizottságnak, amely az egyetemistákat segítő ösztöndíjprogram megvalósítója. A Dabas Város Önkormányzata által megvásárolt baróti Derzs Panziót működtető Pantheon Kft. ügyvezetője volt.
1999-ben jelent meg Variációk a szabadságra című válogatáskötete, majd 2015-ben a Másik oldal című verses kötete, amelyet 2017-ben a Lélek szárnycsapásai című verseskötete követet. 2015-től intenzíven publikált. Állandó szerkesztője volt a Lenolaj, A Hetedik, Art’húr Gondola folyóiratoknak, számos irodalmi lapban jelentek meg versei, ilyenek voltak a Búvó Patak, a Szózat, a Háromszék, a KaféFőnix, a Jel. Távozását követően számos határon túli és tengeren túli lapban méltatták költészetét.
2018. szeptember 28-án szülővárosában, Sepsiszentgyörgyön kopjafát állítottak az emlékére. Ezen az eseményen Czegő Zoltán erdélyi költő mondott ünnepi beszédet.
A helyi értékkel kapcsolatos információt megjelenítő források listája (bibliográfia, honlapok, multimédiás források)
Kapui Ágota: Variációk a szabadságra, Táncsics Mihály Gimnázium és Postaforgalmi Szakközépiskola, Dabas, 1999.
Kapui Ágota: A másik oldal, Hungarovox Kiadó, Budapest, 2015.
Kapui Ágota: A lélek szárnycsapásai, Hungarovox Kiadó, Budapest, 2017.
Székely Ferenc: Égbe nyúló kapaszkodó, Születésnapi beszélgetések, Üveghegy Kiadó, Százhalombatta, 2015.
https://www.youtube.com/watch?v=0CPIfjYPpHc
https://www.youtube.com/watch?v=jqZoA1AIgVE
http://ahetedik.hu/component/k2/itemlist/user/335-kapuiagota.html
http://www.szozat.org/index.php/lira/tartalom-2/15043-i-m-kapui-agota
http://www.jelujsag.hu/kapui-agota-versei
https://aharmadiknaponalegnehezebb.blog.hu/2018/06/20/kapui_agota_1955_majus_15_2018_junius
http://www.szegedilap.hu/cikkek/vers/kapui-agota--ket-vers.html
http://ahetedik.hu/component/k2/itemlist/user/335-kapuiagota.html
https://www.3szek.ro/load/cikk/103297/kapui_agota_versei:_sorsfordito
https://lenolaj.hu/tag/kapui-agota/
www.amhirlap.com/2018/08/egy-igaz-ember-koltotars-kapui-agota.html
https://www.dabas.hu/index.php/mediaf/osszesitett-dokumentumtar/dabasi-ujsag/974-dabasi-ujsag-2018-juliusi-kulonszama/file
https://www.dabas.hu/index.php/mediaf/osszesitett-dokumentumtar/dabasi-ujsag/973-dabasi-ujsag-2018-juliusi-szama/file
http://www.hirmondo.ro/velemeny/vele-es-nelkule/