Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
2022. augusztus 12. péntek
Klára, Letícia
Holnap: Ipoly napja lesz

TÉB nyilvántartás

Címervirágunk, a szarvasbangó

INFORMÁCIÓK szb01
Javaslati adatlap: letöltés
Jegyzőkönyv:  letöltés
TÉB határozata: letöltés
Pest Megyei Értéktár Bizottság határozata:
Pest Megyei Értéktár nyilvántartása:
Javaslattevők: Valentyik Ferenc
Felvétel ideje: 2018.03.06.
Megyei értéktárba továbbítva:
Kategória:  Természeti környezet
Megyei Értéktár döntése:

Címervirágunk, a szarvasbangó

Településünk címere 1988-89-ben, a várossá válás folyamatának részeként valósult meg. Az építészeti és természeti értékeinket harmonikusan kifejező jelkép elemeire, összetételére Sztavinovszky Győző (1932-2017), a helyi Táncsics Mihály Gimnázium tanára tett javaslatot. Dabas címerének egyik szimbólumát, az alföldi kisnemesi építkezés iskolapéldájaként ismert klasszicista Halász Móricz-kúria adta. Az 1821-ben épült úrilak képe Dabas történelmi múltjára, hagyományaira utal. A szabadon álló, emelt földszinttel, két oldalt íves kocsifelhajtós épület utcai homlokzata a kastélyok nagyvonalúságát mutatja.

A másik szimbólumot egy kivételes szépségű virág, a szigorúan védett szarvasbangó stilizált rajza jelenti. A szarvasbangó a dabasi Turjánvidék ritka, féltett virága. Magyarországon másutt alig fordul elő.  
Jellemzői: A szarvasbangó (Ophrys scolopax) a spárgavirágúak (Asparagales) rendjébe, a kosborfélék (Orchidaceae) családjának bangó (Ophrys) nemzetségébe tartozó, a Balkán- félszigeten őshonos, Magyarországon fokozottan védett növény, eszmei értéke 250.000 Ft.

Magassága 20-50 cm. Tőlevelei hosszúkás-tojásdadok vagy lándzsásak. Virágzata nyúlánk, amelyben a virágok lazán állnak. A külső- és belső lepellevelei egyaránt rózsaszínűek, ritkán fehérek. A mézajak hosszan előrenyúlik, erősen domború a hátrahajló szélektől. A mézajak színe sötétbarna, középen szabálytalan alakú, fémfényű rajzolat látható. A mézajak tövénél két hosszan előrenyúló „szarvacska” (innen ered a szarvasbangó elnevezés) és a csúcsán egy rövid sárgás mézajak-függelék található. Május-júniusban virágzik. Élőhelyét a láprétek, homoki gyepek, karszt-bokorerdők tisztásai adják. A veszélyeztetett faj dabasi példányai a Turjánvidéken, a Vizes-erdőt övező állami tulajdonú láprétek fokozottan védett területein található. A természetvédelem szakemberei a növényeket térképen ábrázolva tartják nyilván. A terület nem látogatható, a rét kaszálására csak az elvirágzást követően kerülhet sor.

Képzőművészeti vonatkozás:

Pálffy Katalin (1949-) egyházművész szobrász a gyóni Zárdakert Idősek Otthona bővítésekor, 2005-ben az új ökumenikus kápolna bronz-stációkompozíciójának alkotására kapott megbízást, mely kiterjedt az avatóünnepségen átadott emlékérem készítésére is. A művésznő témaválasztása rendszerint természetszerető- és védő munkáját is tükrözi. Az emlékplakett dabasi motívumaként címervirágunkat, a szarvasbangót választotta, melynek virágzását eredeti, védett élőhelyén a Dabasi Turjános Természetvédelmi területen tanulmányozta. A virágzó szarvasbangót ábrázoló bronzmedál átmérője 74 mm, vastagsága 5 mm, felirata:


DABAS ZÁRDAKERT

Az avatóünnepségre 2005. október 10-én került sor, az emlékplakettet a kivitelezés kulcsszereplői, továbbá a díszvendégek részére adták át.

Sztavinovszky tanár úr adatai szerint a dabasi réteken a hazai kosborfélék többsége megtalálható, s közülük a szarvasbangó a legértékesebb.  
A címer ábrázolása így jól jelképezi mind azt a természeti értéket-kincset, mely a dabasi határban található. Mindezekre tekintettel a szarvasbangó, mint településünk címernövénye, erősíti értéktárunkat.

 
Bibliográfia:

Dabas város önkormányzatának 42/2000. (XI. 30.) sz. rendelete Dabas Város címeréről, zászlajáról és lobogójáról.

Czagányi Lászlóné: A dabasi régió természetvédelmi értékei. In: A régió évkönyve 1995. Dabas, Schulcz Bt., 1995; p. 87-89.

F. Zs.: Szarvasbangó és kúria. Szubjektív tudósítás Dabasról. Pest Megyei Hírlap 1989. március 31; p. 5.

Dr. Jablonczay Tímea – dr. Grajczjár István: Területi Identitás stratégiák I. Dabas helyi identitáspolitikája és imázsa. Felső-Homokhátság Vidékfejlesztési Egyesület, Dabas, 2013; p. 105-106.

Molnár V. Attila:
- Botanikai szimbólumok 2. Élet és tudomány 2008/33; p. 1040-1042.
- Magyarország orchideáinak atlasza (szerk.) Budapest, Kossuth Kiadó, 2011. 504 p; 29 cm
- Növények és címerek. Kutatói blog: http://molnar-v-attila.blogspot.hu/2014/02/novenyek-es-cimerek.html

Németh Ferenc: Dabas környékének természeti értékei. Honismeret 1976/5; p. 21-22.

Rakonczay Zoltán (szerk.): Csévharaszttól Bátorligetig. Budapest, Mezőgazdasági Könyvkiadó, 1988. Dabasi turjános; p. 125-129.

Sztavinovszky Győző:
- Címerünk virága. Dabasi Újság 2005. augusztus; p. 16.
- A turjánosok növényvilága. In: Dabas természeti értékei 4. Budapest, Mesterprint Kft., 2007; p. 32, 41 + a borítón Bese József felvétele.

Sztavinovszky Győzőné: Avatóünnep a Zárdakert Otthonban. Dabasi Újság 2005. november; p. 4.

Valentyik Ferenc: 25 éve város Dabas: „Áldott a Múlt s legyen áldásos a Jövő.” Dabasi Újság 2014. február; p. 12-13.

Összeállította: Valentyik Ferenc

Címervirágunk, a szarvasbangó

Kattintson a képre a nagyításhoz.

Nagyítás
Címervirágunk, a szarvasbangó

Kattintson a képre a nagyításhoz.

Nagyítás
Címervirágunk, a szarvasbangó

Kattintson a képre a nagyításhoz.

Nagyítás
Címervirágunk, a szarvasbangó

Kattintson a képre a nagyításhoz.

Nagyítás
Print Friendly, PDF & Email

Search

Weboldalunk sütiket (cookie-kat) használ, hogy a legjobb böngészési élményt biztosíthassuk Önnek honlapunkon. Az oldal további használatával jóváhagyja a sütik használatát.