Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
2023. szeptember 24. vasárnap
Gellért, Mercédesz
Holnap: Eufrozina, Kende napja lesz

TÉB értéktár

Falu Tamás irodalmi munkássága

INFORMÁCIÓK teb14
Javaslati adatlap: letöltés
Jegyzőkönyv:
TÉB határozata:
Pest Megyei Értéktár Bizottság határozata:
Pest Megyei Értéktár nyilvántartása:
Javaslattevők: Valentyik Ferenc
Felvétel ideje: 2015.06.10.
Megyei értéktárba továbbítva:
Kategória: kulturális örökség
Megyei Értéktár döntése:
 

Falu Tamás (Eredeti neve Balassa Lajos, 1911-ben vette fel a Falu Tamás nevet) (Kiskunfélegyháza, 1881. november 10. — Ócsa, 1977. július 13.) magyar jogász, költő és regényíró életútja:

Kecskeméten érettségizett, felsőfokú tanulmányokat a budapesti egyetem jogtudományi karán folytatott. 1907-ben ügyvédi vizsgát tett. Monoron helyezkedett el közjegyző-helyettesi állásba, majd 1918-tól Nagyrőcén ő lett a közjegyző, a vesztes háború után 1922-ben Nagyrőcéről kutasította a csehszlovák hatóság. A csonka ország határain belül 1924-től az ócsai járásban nyerte el a közjegyzői állást.

Már jogászhallgató korában érdekelte az irodalom, humoros írásai jelentek meg Az Üstökös és a Borsszem Jankó című korabeli élclapokban. Költemények címen 1900-ban publikálta első verses kötetét, első regénye, a Hajnali mise 1905-ben jelent meg, ezeket még Balassa Lajos néven jegyezte. Kiss József fedezte fel Balassa írói tehetségét, s verseit gyakran közölte A Hét c. lapban, ettől kezdve a Hétben változtatta nevét Falu Tamásra, s a továbbiakban szépirodalmi műveit ezen a néven jegyezte.

1907. augusztus 18-án megnősül. Felesége Bér Jolán pedagógus. Szeretetben, megbecsülésben éltek, sokat utaztak együtt.
1914-1940-ig az Új Időkben is publikált, 1920 és 1935 között állandó munkatársa volt a Nyugat c. folyóiratnak. Napilapokba is publikált, például tárcáit a Pesti Hírlap közölte vasárnaponként. Mintegy húsz vers- és regénykötete került nyomdába még életében. Írásaiban a falu és a kisváros eseményeiről számolt be, ezzel kapcsolatos érzéseit, gondolatait öntötte formába. A vidék békéjét és csendjét nagyon kedvelte.

Dabasra közjegyzőként az 1950-es évek közigazgatási változása folytán került, amikor még a Halász Zsigmond kúriában működött a járásbíróság. Nyolcvan éves korában vonult nyugdíjba, addig minden munkanapon vonattal járt át Ócsáról Dabasra. Az állomáson rendesen Hevesi bácsi hintója várta, és a délutáni visszaút is ugyanígy történt. Jó megfigyelő volt és sok apróságot észrevett, amit verseiben örökített meg. A dabasi időszakhoz már prózai alkotás nem fűződik. A 96. életévében hunyt el, emlékét Ócsán példamutatóan ápolják. Dabason a rendszerváltást követően utcát neveztek el róla, méltányolva a városunkhoz fűződő tevékenységét.  Munkássága túlmutat a térségen, helye van a megye legjobbjai között, de a javaslat tétel joga méltányossági, erkölcsi okokból Ócsa városáé. Ugyanakkor a dabasi vonatkozások miatt irodalmi tevékenységét célszerű városunk helyi értéktárában számon tartani.   

Bibliográfia:
Kötetei:
Versek
- Költemények (1900) (Balassa Lajos néven)
- Óperencia (1914)
- Padok zenéje (1915)
- Csipke (1917)
- A lélek mindenütt kihajt (1924)
- Évek illata (1929)
- A délutánból este lesz (1935)
- Kikötő (1941)
- Térzene (1948)
- Téli kikötő (1967)
- Vidéki állomások: összegyűjtött versek (1974)
- Válogatott versek (1991)
- Én is itt születtem, hol Petőfi, Móra… (1997)

Regények
- Hajnali mise (1905) (Balassa Lajos néven)
- Majális (1913)
- Vonatosok (1913)
- Küszöb (1920)
- Kicsinyesek (1926)
- Nyolcvanas évek (1927)
- Jánoska (1929)
- A halottak is élnek (1931)
- Öregek (1932)
- Tiszta víz (1938)
- Járásbíróék (1941)

Falu Tamásról szóló irodalom (válogatás):

- G. Sin Edit: Falu Tamás (1881-1977) Szentendre, 1981.
- Rubinyi Mózes: A magyar Rilke. Lantos Magazin, 1930.
- Illés Endre: Sárguló fényképek. Élet és Irodalom, 1971/37.
- Kunszery Gyula: Falu Tamás költészete. Vigilia, 1971/11.
- Simon István: Költő a Vasút utcában. Pest megyei Hírlap, 1973/264.
- Máriássy Judit: Falu Tamás köszöntése 95. születésnapján. Élet és Irodalom, 1976/45.
- Dániel P. Géza: Falu Tamás. Katholikus Szemle, 1977/4.
- Koffán Éva: Falu Tamás centenárium. A jóslat Ócsán született. Pest megyei Hírlap, 1981/99.
- Büki Attila (szerk.): Szelíd esték. Tudományos tanácskozás Falu Tamás szépírói munkásságáról. Ócsa, 2006.
- Kállainé Vereb Mária (szerk.): Emlékfüzet Falu Tamás születésének 125. évfordulójára. Kiskunfélegyháza, 2007.
- Czagányi László: Falu Tamás. In.: Cz. L. (szerk.): Ezer dabasi pillanat. Dabas, 2010, p. 416-417.

Falu Tamás:
Dabas

Rózsák, szegfűk, petúniák,
Vén kertekben vén kúriák.

Vén kertekben vén kúriák,
Benn óvilág, kinn újvilág.

A háztető már hajladoz,
A fal ledőlni hajlamos.

Karszékek karja is letört,
S ott kinn messzire fut a föld.

Ha Pestről beáll a vonat,
Nem várja már négyes-fogat.

Aki jött, beballag gyalog,
S mint ez a vers, elandalog.

ft01

Kattintson a képre a nagyításhoz.

Nagyítás
ft02

Kattintson a képre a nagyításhoz.

Nagyítás
ft03

Kattintson a képre a nagyításhoz.

Nagyítás
Print Friendly, PDF & Email

Search

Weboldalunk sütiket (cookie-kat) használ, hogy a legjobb böngészési élményt biztosíthassuk Önnek honlapunkon. Az oldal további használatával jóváhagyja a sütik használatát.