Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
2024. február 25. vasárnap
Mátyás, Jázmin
Holnap: Géza, Alexander napja lesz

Egyházak

Gyóni Evangélikus Egyházközség

  Dabas-Gyón városrész:   Balog Eszter gyonirefeomtemp ikon
 Templom:   Gyóni Evangélikus Egyházközség temploma
 Cím:   2373 Dabas, Luther u. 14.
 Telefon:   06/29/368-174
 Weboldal: dabas.lutheran.hu
   
   
   
   
 

1733-ban Halász Péter gróf 30 családot telepített Gyónra a Felvidékről. Ezek a telepesek evangélikusok voltak. Eleinte viszonylagos békességben éltek. Református földesuruk és Zlinszky János katolikus gróf segítették őket abban, hogy evangélikus hagyományaik szerint folytathassák életüket. Ezekben az időkben az irsai lelkész gondozta a gyülekezetet. A maroknyi csapat önállósodni kezdett. 1760-ra állt az első iskola, sőt sövényből imaház is készült.

Sajnos a sári plébánosnak szemet szúrt a gyóni evangélikusok élni akarása. Ahol csak lehetett, megpróbált keresztbe tenni nekik. Elérte, hogy a helytartó-tanács Fábri János tanítót elűzze. 1767-ben az imaházat bezáratta, mivel ezzel nem ért el eredményt, az imaház ajtaját befalaztatta. Az "égetnivaló lutheránusokat" ez sem tartotta vissza attól, hogy istentiszteleteiket megtartsák. Végül a plébános az imaházat leromboltatta. Az örökös harcnak az 1781-es év vetett véget. II. József Türelmi Rendelete lehetővé tette, hogy a gyülekezet lelkészt hívjon, és saját telkükön templomot építsen.

Így 1783. november 30-án iktatták be Klein Pált hivatalába a gyülekezet első lelkészét. Az építkezés 1785-ban kezdődött. Őseink sem pénzüket, sem energiájukat, sem idejüket nem sajnálták, hogy a templom mihamarabb elkészüljön. Így 1786-ban befejeződött az építkezés. Ekkor még tornyot nem emelhettek. Ezt 1835-ben építették hozzá a templomhoz.

Részletes leírás található gyülekezetünk kezdeteiről, megalapulásáról és a templomépítésről.
Print Friendly, PDF & Email

Search

Weboldalunk sütiket (cookie-kat) használ, hogy a legjobb böngészési élményt biztosíthassuk Önnek honlapunkon. Az oldal további használatával jóváhagyja a sütik használatát.