Levendulaház:
2016. február 26-án megnyitott a „Város Nappalija”. A kezdeményezés, hogy létrehozzunk egy otthonos, ámde a családi fészek keretein túlmutató közösségi teret Dabason, már hónapok óta foglalkoztatott minket. Azért hívtuk életre, hogy újszerű találkozási lehetőséget teremtsünk a város sokszínű közösségének.
A Szalay–Róth-kúriaként is ismert épület 1825 előtt épült, de a korábbi tulajdonos gondos odafigyelésének hála, kitűnő állapotban van. Sajátos elrendezésének köszönhetően most két funkciót lát el: a „Város Nappalija” mellett kétcsoportos családi bölcsőde- 4Szirom Családi Bölcsőde Hálózat- is otthonra lelt benne.
A „Város Nappalija” a város lakóit hivatott szolgálni elsősorban, illetve azokat, akik hozzánk vendégként érkeznek. Otthont adhat kisebb baráti, családi vagy munkahelyi találkozóknak. Üzleti megbeszéléseknek, kulturális jellegű előadásoknak. Szeretnénk, ha felfedeznének minket oktatási intézményeink vezetői, pedagógusok, mert a Levendulaház és kertje családi napok kitűnő helyszíneként is szolgálhat. Gondoltunk a kisgyermekes családokra is, akik eltölthetnek nálunk néhány önfeledt órát. Jó idő esetén a kert is rendelkezésükre áll.
Jó hír, hogy elkészült a mezítlábas ösvényünk. Az ösvényt nem csak a hozzánk betévedő vendégek figyelmébe ajánljuk, hanem iskolai és óvodai csoportok részére is. A csoportos látogatás keretein belül lehetőség van kreatív foglalkozások és egészségnevelő órák igénybevételére is.
Szeretettel várunk mindenkit!
Szeretettel várunk mindenkit!
Jöjjenek el Önök is, és érezzék otthon magukat!
Helytörténeti levél és értéktár:
A 18. század vége felé épült késő barokk stílusú Gombay-Dinnyés-kúria (2370 Dabas, Bajcsy Zsilinszky út 14.) ad otthont a város helytörténeti anyagainak, gyűjtésének.
Itt kerülnek elhelyezésre a város történelmével kapcsolatos archív fotók, képeslapok, iratok, levelezések, illetve kiadványok és diploma munkák.
Itt kerülnek elhelyezésre a város történelmével kapcsolatos archív fotók, képeslapok, iratok, levelezések, illetve kiadványok és diploma munkák.
A levéltár feladata annak az adathalmaznak a kezelése, amely hagyatékokból, gyűjteményekből jött létre évtizedeken, sőt évszázadokon keresztül.
A Tudás és Tudatosság Évtizedében fontosnak tartjuk, hogy a város valamikori és jelenlegi lakosságának szellemi, tárgyi hagyatéka ne menjen feledésbe, értékes levelezések, akták, fényképek és családi iratok ne kerüljenek a szemétbe egy-egy életút vagy pályaszakasz lezárulta után. Ez az adathalmaz fontos szellemi tőkévé alakul át annak kartotékolása, digitalizálása után. Ez egy kollektív szellemi tőke, amelyből a város táplálkozhat, hogy rekonstruálni tudja múltját, gyökereit.