Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
2022. augusztus 18. csütörtök
Ilona, Ilka
Holnap: Huba napja lesz

Gyűjtemények, galériák

Halász Antal (Jenő)-kúria - Időszakos kiállítások

 Aktuális kiállítás:
  LEPKEHÁZ
Halász Antal (Jenő)-kúria
 Cím: 2370 DABAS, Dabas, Bajcsy-Zsilinszky utca
Nyitva tartás:  hétfőtől péntekig: 10.00 - 18.00 óráig
 szombat, vasárnap: 15.00 - 18.00 óráig
 Csoportos látogatás esetén előzetes bejelentkezés szükséges!
 Takácsné Magyar Anita: 06-20-474-2443
 Telefon:  Egyéni látogatás esetén hívható:
 Kajli Zsolt:
06-30-386-6027
 Pelikán Bence: 06-70-773-4926
 E-mail:  
   
   
   
 
 

LEPKEHÁZ :

A tavaszi koronavírus járvány idején a Dabas Televízió, Szenior délelőtt címmel egészségmegőrzőismeretterjesztő-kreatív műsort kínált, amely kiindulási pontja lett településünk lepkés játékának.
Takácsné Magyar Anita hat perces videófelvételen ismertette meg a könyvjelzőnek is használható, papírból hajtogatott lepkét a szenior délelőtt nézőivel, amely az idei dabasi gyermeknapi programunk attrakciója és rekordja lett. Ugyanis 10 000 db papírlepkét hajtogattunk a dabasi közművelődés szervezésében tevékenykedő munkatársakkal, és azokat juttattuk el a helyi háztartásokba, hogy minél több színezett lepke repüljön vissza az önkormányzathoz.

A Kabinetiroda gyermeknapi ajándéksorsolása után össze is gyűjtöttük a szebbnélszebb, kiszínezett lepkéket, és a lepkeprojekt folytatásaként, Gogolák Mariann ötlete alapján, lepkeház kialakítását hirdettünk meg, hogy az alkotások ne röpke lepkeéletűek legyenek és tovább gyönyörködhessünk bennük, hogy többen és többször meglátogathassuk a dabasi lepkéket. És ekkor még nem számoltunk a településünkön 1859-ben felfedezett lepkefajjal. Ismét a helyi kulturális élet szervező munkatársait hívtam segítségül. Próbáltam gondolatokat ébreszteni, hogyan tudjuk a LEPKEHÁZAT megvalósítani, kialakítani.
 
Az ötletek, elképzelések közös átgondolása után tekintettük meg az egykori könyvtár épület üres és felújításra váró termeit. Az épületet látva kezdeti lelkesedésünk alábbhagyott, de a korábban megtekintett lepkés fotók, színezett pillangók képei már beépültek gondolatainkba, így vállaltuk a kihívást, elindultunk a berendezési eszközök, installációk és kreatív megoldások gyűjtésével. A Lepkeház megnyitásához határidőnek július 1-jét tűztük ki. Az épületbe érkező látogató a dabasi gyermekek lepkés világába lép először, ahol a többszáz vidám lepke táncát a Nemes-kúria és a Dabas-Szőlősi Közösségi Ház munkatársai koreografálták, szimbolikusan, egy családi otthon falai közé. A függönyös ablakon keresztül egy mezőre látunk, ahol millió pillangó táncában gyönyörködhetünk. Zenei dallamokat is hallhatunk, ha a térben álló zongorán, egy-egy titkos tehetség megérinti a billentyűket az éppen ott pihenő lepkék között. Ez az egy berendezési tárgy volt az épületben. Talán nem véletlen. A dabasi természetkutató, lepkész fia is szívesen zongorázott. A gyermeki vidámságot érezhetjük az itt látható tündérkertben és a körülötte „repkedő” lepkék sokaságában. Minden teremben fotópontokat alakítottak ki a kiállítás rendezői. Így fotózkodhatunk óriás lepkeszárnnyal, lepkés létrával és ajtóval, lepkekisasszony ruhájával, lepkeszárnyú székkel, lepkés párnával és tortával. Lepkés kirakó és színező, csattogós lepke, lepkés ugróiskola is várja a gyermek látogatókat, a lepkékkel szívesen játszókat.

lepkehaz02
 
A Sári Zarándokház munkatársai dolgoztak a bejárattól balra lévő helyiségen, ahol a lepkék természetes közegét növénykertben, télikertben valósították meg, Molnár Imre vászonra és Balázs Gábor papírra nyomtatott lepkés képeivel illusztrálva. Lepkehinta, csobogó, helyi liliomok, különleges lepkék, élő növények, kreatív elrendezése együtt alkotják a terem báját, mutatja be akár egy természetkutató életének ”főterét”. A harmadik terem a Halász Móricz-kúria munkatársainak számtalan ötleteivel, a kreatív dabasiak alkotásaiból valósult meg, így METELKA FERENC természetkutató, dabasi patikaalapító, lepkész világába, elképzelt egykori otthonába léphetünk. Könyvtár, dolgozószoba, lepkegyűjtemények, padlástér foglalja magába a sok-sok lepkés ismeretet, gondolatot, verseket, a lepkék szabadon bemutatott világát. Itt láthatjuk Metelkamedvelepke korhű képét és ismertetőjét, amelyet a című könyv, az ezerkilencszázas évek elején már jegyzett.

lepkehaz03
 
Az igazán bátraknak egy sötét szoba is kínál élményt a lepkék gazdag világából, Rizmajer Éva és Garamszegi Mária munkájának titkaival. A kiállítás részletes leírásával, bemutatásával a vírushelyzet miatt elmaradt ünnepi megnyitót szerettem volna pótolni, kicsit felkelteni az érdeklődést, hogy ezt, a város közösségével együtt megalkotott csodát, minél többen látogassák a vakációban, és többedszer is megköszönjem az élményeket, ötleteket és a segítséget a Kajli család lelkes tagjainak és MINDAZOKNAK, akik együtt gondolkodtak és tevékenyen részt vettek az első dabasi LEPKEHÁZ megvalósításában. Így lett a koronavírus idején meghirdetett lepkeprojektből LEPKEHÁZ, majd helytörténet július 21-re, amikor Metelka Ferenc születésének évfordulójára emlékezünk. 2020-ban halálának 135 évfordulóján, a LEPKEHÁZ negyedik termében, visszarepülve sok-sok évtizedet, Viola Éva rajzolta és rendezte be a Metelka Ferenc teret. Azt az épületen belüli teret, amelyet az első dabasi patikaalapító lepkészről neveztünk el.
 
Egykori természetkutatónk, ALSÓDABAS és GYÓN határában 1859-ben felfedezte a Metelka-medvelepke fajt, amelyet a helyi értéktár is számba vett, megismertetésében Valentyik Ferenc, Kecskeméti Norbert és a LEPKEHÁZ is segített!
 
A Köszönet és Hálaadás évében köszönjük Metelka Ferencnek ezt az örökséget!

Pálinkásné Balázs Tünde

Megnyílt a Lepkeház Dabason
 lepkehaz04
 
Print Friendly, PDF & Email

Search

Weboldalunk sütiket (cookie-kat) használ, hogy a legjobb böngészési élményt biztosíthassuk Önnek honlapunkon. Az oldal további használatával jóváhagyja a sütik használatát.