TÁMOP-3.2.3-08/2/KMR-2009
Sajtóközlemény
2011. március 4-én, a dabasi Kossuth Művelődési Központban került sor arra a sajtótájékoztatóra, ahol Tapodi Katalin – az intézmény vezetője – beszámolt a 2009. október hetedikén indult, az Építő Közösségek – a dabasi Kossuth Művelődési Központ az egész életen át tartó tanulásért projekt aktuális állásáról és eddig megvalósult eredményeiről.
A sajtótájékoztatón Tapodi Katalin rövid összefoglalójában elmondta, hogy az eddig megvalósított programelemek során 19 féle tevékenység (csoport, kompetenciafejlesztő foglalkozás, tabor, tréning) valósult meg, összesen 341 fő részvételével. A különféle tevékenységek során a résztvevők 12.423 órát töltöttek az intézményben, illetve a programok helyszínein.
A projekt alapvetően a Társadalmi Megújulás Operatív Program (TÁMOP) keretében kerül megvalósításra. A jelen TÁMOP konstrukció célja a közoktatási rendszer hatékonyságának a közművelődés eszközeivel történő javítása, ennek keretében a gyermek-és ifjúsági korosztály bevonása a formális oktatást támogató és kiegészítő új tanulási formákba, nem formális, informális tanulási programokba, szolgáltatásokba. Ezen belül kiemelt cél a hátrányos helyzetű csoportok bekapcsolása az egész életen át tartó tanulás folyamatába. A konstrukció mindezt a közművelődési intézmények és szervezetek nem formális és informális oktatási-nevelési szolgáltatásainak fejlesztése és támogatása révén valósítja meg.
Ennek szellemében a jelen projekt az alábbi komponensekből tevődik össze:
- B. komponens: oktatást kiegészítő, iskolarendszeren kívüli programok támogatása (gyermek és ifjúsági korosztály)
- Ca. komponens: digitális kompetenciák fejlesztése (hátrányos helyzetűek)
- E. komponens: megtartó képességet segítő közösségi programok támogatása (hátrányos helyzetűek)
Az egyes komponensek eddig megvalósult eredményei
B. komponensen belül megvalósult szakkörök, csoportok és táborok:
- Dabasi Kistérségi Amatőr Képző- és Iparművészeti Szakkör,
- Gyermek néptánc csoport,
- Ifjúsági néptánc csoport,
- Gyermek citera szakkör,
- Gyermek citera csoport,
- Kézműves Kör,
- Képzőművészet iránt érdeklődő, tehetséges gyerekeknek fejlesztő foglalkozás,
- Fotós szakmai ismeretek bővítése,
- Népzenei kompetenciák képzése,
- Képzőművészeti nyári szaktábor,
- Népzenei-néptánc nyári szaktábor.
Ca. komponensen belül megvalósult tevékenység:
- Digitális kompetenciák fejlesztése: összesen 100 fő hátrányos helyzetű résztvevő sajátított el alapfokú informatikai ismereteket.
E. komponensen belül megvalósult foglalkozások, csoportok, térningek:
- Építészeti értékek Dabason helyismereti, helytörténeti foglalkozások,
- Helytörténeti, művelődéstörténeti foglalkozások,
- Dabas természeti értékeit ismertető foglalkozások,
- Mocorgó – készségfejlesztő foglalkozássorozat,
- Művészetterápiás csoport, “kreatív csoport”,
- Útkereső tréning.
A projekt megvalósulásának eredménye
- Bővült a tanulóifjúság és a felnőttek aktív részvétele a néptánc – népzene, magyar népi kézművesség hagyományos értékeinek megismerésében, elsajátításában, aktív gyakorlásában;
- Képzőművészeti és fotóművészeti szakkörökben, képességfejlesztő foglalkozásokon, illetve nyári alkotótáborokban bővíthették ismereteiket, fejleszthették képességeiket tehetséges tanulók – kiegészítve, elmélyítve az iskolai vizuális kultúraképzést, rajzoktatást;
- A dabasi fiatalok körében bővült az érdeklődés a helytörténet, honismeret iránt, gazdagodtak ismereteik, erősödött identitásuk;
- A hátrányos helyzetű helyi társadalmi csoportok tagjainak lehetősége nyílt a megfelelő életvitel praktikus ismereteinek megszerzésére, a megfelelő gyakorlat elsajátítására. A számítógép használatra és az internetezésre;
A megváltozott élethelyzetűek segítséget kaptak az egzisztenciális biztonság, harmonikus családi élet megteremtéséhez szükséges ismeretek, magatartásformák megszerzéséhez, illetve elsajátításához.
A sajtótájékoztató végén a média képviselő feltehették kérdéseiket az igazgatónőnek, aki készségesen válaszolt az újságíróknak.
További információ:
Tapodi Katalin
igazgató
Kossuth Művelődési Központ
2370 Dabas, Szt. István u. 58.
Telefon: 0629 360 096
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.