2013. november 16-án, szombaton Gyónra látogat Kozma Imre atya, irgalmasrendi szerzetes, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alapítója és elnöke.
Ezen a napon 17.00 órától szentmisét mutat be a gyóni Szent Péter templomban, ahová szeretettel várjuk felekezettől függetlenül a hívőket és a nem hívőket egyaránt. A szentmisét követően előreláthatólag alkalmunk lesz szabadon beszélgetni Imre atyával.
Honlapján ez olvasható: a papi hivatásnak kettős ága van, Krisztus szolgálata és az emberek szolgálata. A pap a sokszor tanácstalan világban arra a gyermeki hitre teszi fel az életét, hogy az evangélium át tudja alakítani a világot.
Az alábbi írásban Zlinszky Ferenc Kozma Imre atyával kapcsolatos élményeiről, emlékeiről olvashatnak.
Emlékképek Kozma Imre atyáról
Gimnazista voltam, amikor először találkoztam vele; a Piarista gimnáziumba jött lelkigyakorlatot tartani, ami – ismerjük el – nem is olyan könnyű feladat, ha a hallgatóság 40 rakoncátlan kamasz fiúból áll… Mégis sikerült „megfognia” bennünket: lendülete, mélysége, de mindenekelőtt radikális őszintesége megérintett minket. Nem tartozott – és ma sem tartozik – azok közé, akik relativizálják a dolgokat, akik „elnézőek” és „megengedőek”: nála a jó – jó, a rossz pedig rossz. „A ti beszédetek legyen: az igen: igen, a nem: nem” – mondja Jézus az evangéliumban. Imre atya megértette és követi ezt a tanítást.
De eltanult ő mást is Jézustól: az elvi szilárdság mellett a személyhez való irgalmas odafordulást. Budapesten sokáig volt plébános a Zugligetben. Kiváló, élő közösséget szervezett az egyházközségből, melyben kezdettől erőteljesen jelen volt a karitatív vonás: a szegények, elesettek felkarolása, a velük való törődés. Ez a tevékenység 1989-ben hatalmasra nőtt: ekkor fogadta be a több tízezer, hazájába visszatérni nem akaró kelet-német menekültet, és biztosította szállásukat, ellátásukat heteken-hónapokon keresztül, mígnem az emlékezetes határnyitással sorsuk megoldódott és nyugatra távozhattak. Még ebben az évben, a decemberben kitört romániai forradalom idején húszegynéhány kamionnyi segélyt gyűjtött és szállított Erdélybe. Később, a délszláv háború alatt sikerült a vukovári szerb parancsnoknál elérnie, hogy a városban rekedt többszáz időst, beteget és gyermeket Magyarországra menekíthesse.
Életének meghatározó és talán legismertebb vonulata a Magyar Máltai Szeretetszolgálat megteremtése és vezetése. A kezdetek egészen 1987-ig nyúlnak vissza, de hivatalossá a politikai helyzet miatt csak 1989-től válhatott a szervezet itthoni jelenléte. A „Máltaiak” ma már az egész országban tevékenykednek: hajléktalanokat, betegeket, fogyatékosokat gondoznak, bajbajutott családokat segítenek újra talpraállni, időseket, magányosokat gondoznak. Imre atya szervező tehetsége mellett itt mutatkozott meg az a talán még fontosabb adottsága, hogy képes volt megteremteni és máig fenntartani azt a szellemet, ami a máltaiak ma már több száz fős közösségét összetartja és áthatja.
Szolgálatát számos kitüntetéssel ismerték el itthon és külföldön, a Prima Primissima díjtól a Köztársasági Érdemrendig, a Magyar Örökség díjtól a Francia Becsületrendig. Idén ünnepelte pappászentelésének 50 éves jubileumát, az aranymisét. Mikor hozzánk jön, olyan embert köszönthetünk benne, aki egész életével hitelesíti az általa vallottak igazságát. Fogadjuk szeretettel, hallgassuk figyelemmel!
ZF

Kattintson a képre a nagyításhoz.
Nagyítás