Az 1848. március 15-ei megemlékezés az idei évben is a Kossuth Ház Galéria és Kerekes László Alkotóházban megrendezésre kerülő óvodások számára meghirdetett rajzkiállítás megnyitójával és díjátadójával kezdődött.
Ezt követően Kőszegi Zoltán polgármester és Tapodi Katalin igazgató koszorút helyezett el Kossuth László emléktáblájánál, ahonnan a 20 éves Kovács Sámuel Tüzércsapat felvezetésével a református templomkertbe sétáltak az ünnepség résztvevői, ahol Sinkovicz Richárd lelkész köszöntője után Révész Károly bizottsági elnök úr felkötötte a nemzeti színű szalagot a "Szabadság Fájára". Miután a megemlékezők megtekintették a Kossuth-koszorút, a Szent István téren folytatódott az ünnepség.
A Szentjánosbogár Kórus előadását követően a Dabasi Táncsics Mihály Gimnázium diákjainak emelkedett hangulatú műsora következett, majd ünnepi beszédet mondott Dr. Zlinszky János a Pázmány Péter Katolikus Egyetem tudományos főtanácsadója.
A hagyományokhoz híven ezen a napon került átadásra Dabas Város legrangosabb elismerése, a Dabas Város Díszpolgára Díj, amelyet idén Kollár László, a Szent János Katolikus Általános Iskola igazgatója vehetett át, továbbá Dabas Város Önkormányzata díszoklevéllel ismerte el Papst József két évtizedes katonai hagyományőrző munkásságát.
A megemlékezést az ünnepi koszorúzás és díszlövés zárta.
Dabas Város Díszpolgára 2024:
Kollár László gyermekkorát a szép Mátra alján, Detken töltötte. Szerető családjában, mint a tiszta levegőt, a krisztusi értékeket is mélyen magába szívta. Édesanyja, a szocializmus idején is, vállalta a keresztény értékrend megvallását. Lászlót az esztergomi Temesvári Pelbárt Ferences Gimnáziumba íratta. Itt kapott jó alapokat a tudományok és a hit terén. Munkáját jellemző jelszavai is innen gyökereznek:
„HIT, HAZA, HAGYOMÁNY, CSALÁD”.
Az otthonról hozott erkölcsi tartást megerősítve, példaképeivé váltak az őt nevelő ferences atyák és prefektusok, az ott megélt közösségi élmények formálták őt.
Az érettségi után hamar eldőlt, hogy az ő útja az ifjúság nevelése felé vezet. Nem tántorította vissza az sem, hogy az akkori rendszer más elvek alapján képzelte el a gyermekek nevelését és oktatását. Munka és család mellett végezte tanulmányait. Minden megszerzett elméleti ismeretet gyakorlatban is kipróbálva kezdte a pedagógusi pályát. Tanítói diplomát szerzett a Zsámbéki Tanítóképző Főiskolán majd okleveles gyógypedagógus lett a Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Főiskola elvégzése után, oligofrén szakon. A vezetői feladatok elméleti hátterét a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Gazdasági és Társadalomtudományi karán szerzett közoktatási vezetői szakvizsgával biztosította.
Talán a ferences jelmondat: „Pax et bonum (Béke és jóság)” segítette őt abban, hogy a rábízott feladatok során erős, egymásért felelősséget vállaló, összetartó közösséget kovácsoljon. Tette ezt először, mint tanító és gyógypedagógus, majd munkaközösség vezető, igazgatóhelyettes és végül, mint igazgató az Örkényi Huszka Hermina Általános Iskolában 1981-2007-között.
Küldetésének tekintette a roma nemzetiségű tanulók felzárkóztatását és tehetséggondozását. Az iskolaszékkel, a kisebbségi önkormányzattal, a történelmi egyházakkal és a szülői közösséggel együttműködve sikerült elérnie, hogy az iskola a nevelő munka alkotó műhelyévé váljon.
Ma jó gyakorlatnak hívnánk az ott megvalósult programokat: kisebbségi napok, iskolaszépítés, énekkar és futballcsapat megalakítása, jótékonysági események szervezése. Mindig is szívügye volt a határon túli magyarság sorsa, támogatása. Testvériskolai kapcsolatokat alakított ki Erdély több általános iskolájával. A lelki építkezés mellett gondja volt az iskola újjáépítésére, fejlesztésére is.
Régi álma teljesült akkor, amikor 2007. augusztusában felkérést kapott a sári Szent János Katolikus Általános iskola vezetésére. Pedagógusi hivatása itt teljesedett ki igazán, hiszen az iskola értékrendje és a saját meggyőződése teljes összhangba került. Nagy feladatok vártak rá: a kialakult helyzet konszolidálása, nyitás a város önkormányzata, iskolái, óvodái és közintézményei felé. Felvette a kapcsolatot a városi plébánosokkal, lelkészekkel. Fontos volt számára, hogy az iskola elismertté és elérhetővé váljon minden érdeklődő számára Dabason és környékén. Ezért nyilvános megjelenésre törekedett a helyi médiában. Szorgalmazta a tanulók részvételét városi versenyeken és rendezvényeken. Ökumenikus hittanversenyre, labdarúgó tornára, rajzversenyre és kiállításra, természettudományi vetélkedőre invitálta a határon túli, az egyházmegyei és a helyi iskolák növendékeit. Iskolabuszt indított a tanulók bejárásának, a rendhagyó tanórák és programok lebonyolításának segítésére, amelyet mai napig ő vezet.
Léleképítő és közösségformáló programok szervezését szorgalmazta tanulók, munkatársak és szülők számára. Létrejött az iskola énekkara, imacsoportok alakultak sőt helyet ad az iskola sokféle csapat- és egyéni sportnak. Gondja van a tanulók szünidei hasznos elfoglaltságára is, táborozások támogatásával.
Mint gondos gazda ügyel a mindennapokban az iskolai környezet rendezettségére, a tisztaságra és a megfelelő munkakörülmények biztosítására. Az iskola mindennapjait áthatja a gyakran emlegetett mottója:
„REND, FEGYELEM, MUNKA, JÁTÉK ÉS JÓKEDV”
Kitartó, példamutató munkájának köszönhetően az iskola létszáma igazgatói munkássága alatt megkétszereződött. A tárgyi gyarapodás is szemmel látható. A nevelés, oktatás színvonalát szem előtt tartva vezeti intézményét. Célja, hogy az iskolában dolgozók életpéldájukkal irányt mutassanak a gyermekeknek és családjaiknak. Teszi ezt ő maga is példás családi életével. Feleségével két felnőtt gyermek szerető, gondoskodó szülei. A család minden tagja nagy részt vállal a helyi katolikus egyházközség életében.
Munkásságát 2019-ben Magyar Arany Érdemkereszt polgári tagozat kitüntetéssel ismerték el.
Ugyanebben az évben feleségével együtt a város egyházi iskolájában hosszú időn keresztül végzett kiemelkedő pedagógiai munkásságuk elismeréseként, a katolikus közösségek építéséért végzett áldozatos szolgálatukért Pro Urbe Dabas elismerést kaptak.
Fennállásának harminc évéből az ő vezetésével az utóbbi közel két évtizedben óriási fejlődésen ment keresztül a Szent János Katolikus Általános Iskola, olyan fizikai és lelki építkezés zajlott, amely hatással volt a helyi családokra, a város egész közösségére. Mindebben igazgató úr szilárd értékrendjének, pedagógiai elhivatottságának kiemelkedő szerepe volt. Példaértékű emberi és szakmai érdemei elismeréseként méltán kapja 2024-ben a Dabas Város Díszpolgára elismerést, amelyhez szívből gratulálunk!