Dabas Város Önkormányzata és a Kossuth Művelődési Központ január 22-én tartotta meg a Magyar Kultúra Napja ünnepi műsorát a Kossuth Művelődési Központban.
A vendégeket Pánczél Károly országgyűlési képviselő köszöntötte, majd Dr. Németh János István PhD kultúrakutató, a Mikszáth Kiadó ügyvezetője mondott ünnepi köszöntőt. Az eseményen átadásra kerültek a Dabas Kultúrájáért Karacsné Takács Éva és az Év Közösségi Eseménye díjak. Az ünnepi műsort a Carminum zenekar adta elő megzenésített versek formájában.
2022-ben a Dabas Kultúrájáért Karacsné Takács Éva-díjat Dágány Józsefné, a Kossuth Ház Galéria és Kerekes László Alkotóház kiállításszervezője vehette át.
Dágány Józsefné Jutka Lajosmizsén született. Az általános iskolát Tatárszentgyörgyön végezte el. Ezt követően 1981. márciusában költözött a család Dabasra. A március meghatározó hónap Jutka életében, akárcsak a képzőművészettel és a kultúra közvetítésével való találkozások. A Dabasra költözést követően húsz évvel később, 2011. március 12-én kezdett el dolgozni a művelődési központ Kossuth Ház Galériájába, ahol első feladata a március 15-i gyermekrajz kiállítás installációs munkáiban való közreműködés volt.
Nagyszerű és felejthetetlen tanárt kapott maga mellé Kerekes László személyében, akivel 12 évig dolgozott együtt, tanulta meg tőle a kiállítás rendezés, a meghívó készítés, a dekorációs munka sava-borsát. De nem ez volt az első találkozása a képzőművészettel. Tatárszentgyörgyi iskolás évei alatt Orci József rajztanári és szakkörvezetői munkája már gyerekként mély nyomokat hagyott benne. Nem csak a képzőművészet terén, hanem a természetjárás, a kirándulások, a látásmód kialakítása terén is. Ahogy a Kerekes Lacival eltöltött évek is alakították személyiségét, kapcsolatrendszerét, szakmai felkészültségét.
A Kossuth Művelődési Központban eltöltött húsz éve alatt munkaköri feladata volt a térségi és országos fotó, képző-és iparművészeti kiállítások rendezése, kiállítási anyagok átvétele és tárolása, keretezése, paszpartuzása, és a kiállításokhoz kapcsolódó megnyitók szervezése és lebonyolítása. A jelenleg is működő felnőtt kistérségi képző– és iparművészeti amatőr alkotók körének koordinálása, szakmai programjainak, táborainak szervezése is feladatainak része. De emellett más művelődésszervezői feladatokat is ellát.
Mindezek érdekében az intézményben töltött húsz év alatt az érettségi bizonyítványa mellé felsőfokú közművelődési szakember szakképesítést szerzett, elvégezett egy ECDL és egy pályázatíró tanfolyamot. Jelentős szakmai feladatokat látott el az intézmény három Európai Uniós projektjének megvalósításában, adminisztratív feladataiban és szakmai tevékenységeiben. Tevékeny részt vállalt sok hazai pályázat sikeres megvalósításában. Gondozta a Galéria Alapítvány pályázatait, kiemelt feladatot vállalva a LEADER támogatással megépült Kerekes László Alkotóház létrejöttében, a Kerekes Lászlónak emléket állító intézményi programokban.
Magánélete is sikeresen alakult. Férje, Dágány József támogatta a munkában, segítőként sokszor részt is vett a galéria működési feltételeinek alakításában. Két gyermekük született, akiknek köszönhetően 2015-től alaposan felfordult az életük, hat unokával gyarapodott a család, annak minden örömével, gondjával és segítésével.
Dágány Józsefné húsz éves munkáját köszönjük meg a díjjal, amihez ezúton is szívből gratulálunk és további sikeres éveket kívánunk, a Kossuth Művelődési Központban!
A Kossuth Művelődési Központ programszervező munkatársai vehették át a 2021. év Közösségi Eseménye Díjat a Kaszinóterasz kulturális programsorozatért.
A Kossuth Művelődési Központ tevékenységében mindig fontos szerepet kapott a műemlék épület, a reformkori Úri Kaszinó nem csak, mint épület, hanem mint a belőle áradó szellemiség is. A falak között nagyszerű dolgok születtek, események szerveződtek, kisugárzó ereje mai is fontos. Ezért 2020-ban új hagyományt teremtett az intézmény a Kaszinó-terasz rendezvénysorozat elindításával. A covid első hulláma után felértékelődött az emberek életében a társas kapcsolatok, a közösségi élmények fontossága.
„Mert kell egy hely, hol minden szellem látható,
Mert kell egy hely, hol minden szólam hallható…” hangzik el Presser Gábor–Sztevanovity Dusán–Horváth Péter klasszikussá vált musicaljének szállóigévé lett sora.
Megnyíltak az intézmény kapui és a látogatók megtalálták azt a helyet, ahol a zene hangjain, a versek gondolatain keresztül minden szólam újra hallható lett. Időnként szabad lélegzetvétellel, időnként maszkban ülve, de együtt élhették meg a művészetek sugározta értéket, amely erőt adhat a nehézségek elviselése során.
A Kossuth Művelődési Központ rendezvénysorozatának célja az volt, hogy kihasználva az Úri Kaszinó belső udvarának hangulatát, olyan koncertek-színházi előadások-pódium műsorok kerüljenek bemutatásra, amelyek egyrészt a helyi és környékbeli tehetségeknek biztosítottak bemutatkozási lehetőségeket, másrészt ismert, népszerű előadók műsoraival nyújtott az intézmény igényes szórakozási, szabadidő eltöltési lehetőséget a látogatóknak. Kihasználva a kúria csendes, meghitt belső udvarát elkészült egy bármely szabadtéri színpadnak is megfelelő paravánrendszer, hang- és fénytechnikai eszközökkel felszerelt szabadtéri színpad.
A Kaszinó-terasz műsorát ismertető programfüzet az intézmény új arculatát tükrözi, igényes, szép kiadvány.
A 2021-ben megrendezett előadások között szerepelt
- Bogdán Csaba kolozsvári színművész és a Kaláka együttes zenés-verses Kányádi Sándor-estje;
- a Blues Archive FEAT Rising Sun válogatása blues, rock, funky és reggae slágerekből;
- Party Nagy Lajos bravúros darabja, egy hosszú monológ, egy színházi kellékes „one man show-ja”, Kern András előadásában;
- Gregor Bernadett Karády Katalin sanzon, kuplé estje;
- a CimbaliBand együttes igazi ethnojazz csemegéje: autentikus népzene, világzene, improvizáció és cimbalom koncertje;
- a Koós Réka musical színművésznővel folytatott beszélgetés;
- és része volt a programsorozatnak a Játékszín bemutatója, a „Dolgok, amikért érdemes élni” Bereczki Zoltán előadásában is.
A koronavírus nehézségeivel megterhelt mindennapjainkban egy igazi, magas színvonalú kultúrát képviselő és közvetítő nyári – kora őszi program szerzett a résztvevőknek emlékezetes órákat.
Gratulálunk a program szervezőinek: Baloghné Tarnóczy Zsuzsannának, Bálint Jánosné Erzsikének, Dágány Józsefné Jutkának, Garamszegi Máriának, Újváriné Márton Máriának és Tapodi Katalinnak.