2024. április 16. kedd
Csongor, Joakim
Holnap: Rudolf, Kiara napja lesz

Kiadványaink

Egekbe törő tempó, istenkísértő gyorsaság

Kiadvanyok kicsi03

Cím:  Egekbe törő tempó, istenkísértõ gyorsaság - A hazai autó-, motorsport hőskorának gyóni fejezete 1934-1938
Szerző: Valentyik Ferenc
Kiadás éve: 2009

Dabas város múltjához, fejlődéséhez és ismertségének növekedéséhez szervesen hozzátartozik az 5-ös főút gyóni szakaszának előélete, amely az utóbbi évtizedekben már-már feledésbe merült.

Pedig a 30-as években, átadását követően nemcsak az ország fejlett közúthálózatának egy szakasza volt, amelyen élénk forgalom bonyolódott, hanem hazai és nemzetközi motoros gyorsulási versenyek helyszíneként is ismertté vált Európa-szerte. Sok rekord dőlt meg, sok versenyző álma, nagyra törő ambíciója valósult meg vagy foszlott szerte a gyóni betonon. A motorsport nagyjai, a bátrak között is a legvakmerőbbek versenyeztek itt, ők voltak akkor a hősök, gyóni, dabasi kis- és nagyfiúk példaképei. Ez az időszak nemcsak sikerről és győzelemről szólt, hanem küzdelmekről, egymásnak feszülő akaratokról, egyéni tragédiákról is. Ezt példázza a mindig mosolygós "nyurga angol", Eric Fernihough sorsa, akinek végzete itt teljesedett be a gyóni betonon, sok száz néző szeme láttára.

Dabas Város Önkormányzata 2009 őszén emléktáblát állíttatott Eric Fernihough-nak és mindazoknak a magyar és külföldi versenyzőknek, akik bátran vállalták a kihívást, kísértették a sorsot egy álomért, amely számukra az önmegvalósítást jelentette, a technika számára pedig megnyitotta az utat a fejlődés irányába.

Ez a kiadvány a motorok szerelmeseinek szól, a szelíd motorosoknak, a versenyzőknek, a lelkes amatőröknek, akiket elbűvöl egy öreg motor látványa, vagy akiket érdekel a motorsport hőskora.

Kőszegi Zoltán
 Polgármester