Díszpolgárok

Murányi László (1937-2023)

DÍSZPOLGÁRUNK - 2012

Muranyi Laszlo

Murányi László a gyóni evangélikus parókián született l937. augusztus 29-én, édesapja lelkészi feladatokat látott el a helyi egyházközösségben. Mindig büszkén vállalta gyóni-dabasi kötődését, és soha nem mulasztotta el hírül vinni országszerte mindazokat a pozitív értékeket, amelyeket ez a város képviselt és képvisel a jelenben is. Ismert televíziós személyiségként országos hírnévre tett szert, előadóművészként Gyóni Géza verseivel járta Magyarországot és az elszakított területeket, hogy a helyi származású költő munkásságát minden magyarhoz eljuttassa. Íróként, publicistaként mindig a társadalmi igazságot kereste, keresztyén-polgári, nemzeti értékrendjét mindig, minden hatalommal szemben vállalta.

A Chinoin Gyógyszergyárban 1955-től segédmunkásként, majd laboránsként dolgozott. Egy a Magyar Rádió által meghirdetett meghallgatás után került a rádióba bemondónak, majd a Magyar Televízióba, ahol ügyelőként, rendezőasszisztensként dolgozott több száz kisebb-nagyobb műsor készítésénél. 1964-ben szerepet kapott Szabó István, Álmodozások kora című első játékfilmjében.

Stúdiós műsorvezetője volt két olimpiának (1968 Mexico, 1972 München). l969-től a TV Híradó szerkesztője, majd műsorvezetője. Az ELTE Állam-és Jogtudományi Karán 1975-ben szerzett felsőfokú képesítést.

Dolgozott A HÉT című műsorban, készített több dokumentumfilmet is. Ezzel párhuzamosan a Magyar Rádió, határon túli magyarokhoz szóló "Szülőföldünk" című adásában évekig a napi Krónika szerkesztő-műsorvezetője. l984-től parlamenti tudósító, 1991-től a Parlamenti Napló Szerkesztőség-vezetője, főmunkatárs.

Az 1994-es parlamenti választások után rendkívüli felmondással megszünteti munkaviszonyát, idő előtti nyugdíjaztatását kéri. 2001-ben másodmagával újságíró iskolát alapított Nemzeti Újságíró Tanoda néven. Később meghívást kap az induló Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Karának alapító dékánjától dr. ZLINSZKY JÁNOS professzortól a sajtó- és médiajog tárgy felépítésére, bevezetésére. Először óraadóként, majd főállásban tárgy-jegyző, címzetes egyetemi docensként oktatja a tárgyat 2006. december 31-ig, majd óraadóként az egyetem Bölcsészettudományi Karán. Emellett több éven át beszéd- és viselkedéskultúrát, szónoklattant tanít a Nyugat-Magyarországi Egyetem Közgazdaságtudományi Karán.

Az Új Idők című, több mint 10 éves két-heti lap alapító publicistája, szerzője, időnként más sajtóorgánumokba is ír. 2006-ban jelent meg ezen írások első válogatása "Árulás-kor" címmel. Néhány éve a "Szeretet-versek"című, a magyar irodalmat Balassitól Márai-ig képviselő, önálló irodalmi esttel járja az országot.

Az elmúlt években dabasi meghívásainknak mindig eleget tett, szónokként, előadóként részt vett az Önkormányzat rendezvényein vagy a dabasi civilszervezetek ünnepi alkalmain. Volt már 1956-os emlékműsor, Gyóni Géza jubileumi ünnepség, trianoni országzászló avató ünnepi szónoka. Tartott Gyóni Géza-előadóestet, számos esetben zsűrizett versmondó versenyeken, a Dabasi Talentumokon, írt újságcikket a helyi sajtóorgánumokban (Dabasi Újság, Odafigyelő, Szövetségben Dabasért), kiállt az aktuális közügyek mellett. 2011-ben ő volt az október 23-i ünnepség szónoka, majd bemutattuk az általa rendezett 56-os filmet, amely a becsületről, a helytállásról, a forradalom igazi arcáról szólt. Karácsony tájékán Istenes versek címmel előadóestet tartott a gyóni evangélikus gyülekezeti házban és felajánlotta családja egyik legféltettebb festményét, egy Jézus-portrét az evangélikus közösségnek.

Murányi László egyenes gerinccel, példamutató bátorsággal állta mindazokat a meghurcoltatásokat, amelyek televíziós karrierjét kettétörték. A rendszerváltás utáni zavaros és ellentmondásos idők tanújaként mesél önéletrajzi könyvében is a kiállt megpróbáltatásokról.

Murányi László egy gyóni-dabasi gyökerű igaz ember, aki elkötelezett szűkebb pátriája iránt, értékteremtő életműve, példaadó helytállása, egyenessége szakmai eredményei egyaránt méltóvá teszik a Dabas Város díszpolgára cím viselésére.